Wybory do PE z Grono.net

Kolejnym serwisem społecznościowym po Epuls, który także zamierza zaznaczyć swoją obecność podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego jest Grono.net. Serwis przeprowadził ankietę wśród użytkowników, w której zapytano o udział w najbliższych wyborach i wiedzę na temat startujących w nich kandydatów. Wyniki pokazują, że aż 31% osób oddaje swój głos na "chybił-trafił".

Od zeszłego tygodnia użytkownicy Grono.net brali udział w ankietach poświęconych wyborom. Wyniki ankiety dotyczącej źródła wiedzy użytkowników na temat startujących w wyborach kandydatów, pokazują, że aż 31% osób oddaje swój głos na "chybił-trafił", 22% czerpie informacje z internetu, 19% z telewizji. Dla 13% respondentów nie liczy się sam kandydat, ale partia, do której przynależy.

- "Wielu użytkowników przesyłało do nas zapytania, dlaczego w ankiecie internetowej nie zadaliśmy wprost pytania o preferencje wyborcze. Nasza akcja ma przede wszystkim zachęcić userów do oddania głosu w wyborach, a szczegółowe preferencje to sprawa prywatna" - mówi Robert Rogacewicz, prezes Grono.net.

Na pytanie "Czy pójdziesz głosować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego?", 24% respondentów zadeklarowało swoje uczestnictwo, 19% nie jest pewnych czy weźmie w nich udział, a ponad 5% uważa, że ich głos nic nie zmieni.

W przeprowadzonych ankietach wzięło udział prawie 70 tysięcy osób.

Serwis chce także zmobilizować swoich uczestników do wzięcia udziału w wyborach. W tym celu dzisiaj o północy uruchomiony zostanie zegar, który w dniu głosowania będzie wskazywał ilość godzin pozostałych do zamknięcia lokali wyborczych. Zegar zatrzyma się 7 czerwca o godzinie 22.00.

Wybory do PE z Grono.net

Ankieta na Grono.net

1 czerwca w innym społecznościowym serwisie Epuls.pl młodzi internauci mieli okazję oddać głos w wirtualnym głosowaniu i wybrać najlepszy ich zdaniem program oraz kandydatów. Obok realnych frakcji politycznych w wyborach wystartował E.P.U.L.S (Europejskie Porozumienie Użytkowników Lubiących Społeczności), który wygrał potyczkę. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska.

Na Platformę Obywatelską zagłosuje także niemal połowa spośród badanych internautów, planujących wziąć udział w eurowyborach - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Badania Internetu (PBI).