Wulkaniczny pył powodem olbrzymiego zainteresowania telekonferencjami

Wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjöll pokrzyżował plany wielu biznesowych spotkań. W wielu przypadkach doszły one jednak do skutku, z tą różnicą, że odbyły się online. Dostawcy technologii umożliwiających przeprowadzanie tego rodzaju wideokonferencji mówią o nagłym wzroście zainteresowania tą formą spotkań.

Wystarczyło kilka dni odwołanych lotów, by spotkania, na które zjeżdżają się biznesmeni z różnych krajów przeniosły się online - poinformował portal Yahoo.

O gwałtownym wzroście liczby wideorozmów przeprowadzanych za pomocą Skype'a poinformował rzecznik prasowy firmy. Zwiększone zainteresowanie konferencjami typu TelePresence odnotowało też Cisco.

"Nasze centra demo i wszystkie pokoje wideo na całym świecie nagle zapełniły się. Korzystali z nich zarówno klienci korporacyjni, jak też przedstawiciele średnich i małych firm, a także ministrowie - powiedział Fredrik Halvorsen z Cisco w wypowiedzi dla serwisu Yahoo.

Także samo Cisco skorzystało z telekonferencji, by poinformować o sfinalizowaniu przejęcia norweskiej firmy Tandberg.

Przeprowadzane z konieczności spotkania online, choć ich umożliwiają przeprowadzanie rozmów są też pewnym wyzwaniem. W przypadku większej liczby uczestników pochodzących z różnych części świata problemem może być wybranie dogodnej godziny "spotkania". Dla części uczestników może to oznaczać konieczność wstania w środku nocy.

Osoby zmuszone do wzięcia udziału w spotkaniach tego rodzaju mogą skorzystać z wielu rozwiązań. Prócz wspomnianych już Skype'a i Cisco, mogą to być systemy konferencyjne HP o nazwie Halo lub rozwiązania Adobe Connect online.

źródło: Yahoo