Wtorkowy Przegląd Prasy

Zamiast sprzedawać Polkomtela, zadłużyć go i wypłacić gotówkę udziałowcom? - taką koncepcję lansuje jeden z banków inwestycyjnych. Wydatki rodzimej energetyki na produkty i usługi informatyczne wzrosły o 24 proc. i w 2003 r. przekroczyły 1 mld zł. Jak i za co budować szybki Internet. Czy za "Pojazd" zapłaci minister? TP SA wróci do łask inwestorów. Portale Gazeta.pl i O2.pl powiększają konta e-mail.

PULS BIZNESU

Pomysł na wyjęcie kasy

Na dzisiejszym spotkaniu KGHM, PKN Orlen i PSE, duzi polscy udziałowcy Polkomtela (operatora sieci komórkowych Plus i Sami swoi), mają podjąć decyzje dotyczące dalszej współpracy przy sprzedaży akcji spółki. Strategiczny charakter spotkania podkreśla Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM odpowiedzialny za telekomunikacyjne aktywa spółki.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=315001 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Zmiany na rynku wymuszają inwestycje

Wydatki rodzimej energetyki na produkty i usługi informatyczne wzrosły o 24 proc. i w 2003 r. przekroczyły 1 mld zł. Elektrownie, ciepłownie, zakłady energetyczne zaczęły więcej inwestować w nowoczesne rozwiązania, gdyż muszą dostosować się do zmian rynku.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041019/ekonomia/ekonomia_a_5.html

Jak i za co budować szybki Internet

Budowa infrastruktury dostępowej i sieci szkieletowych, w tym sieci umożliwiających operatorom zarządzanie usługami, jest niezbędna do wdrożenia strategii powszechnego dostępu do szerokopasmowego Internetu. Szybki Internet jest jednym z kluczowych elementów przyjętej przez Unię Europejską tzw. strategii lizbońskiej, która zakłada, że do 2010 r. gospodarka europejska będzie najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041019/ekonomia/ekonomia_a_6.html

Czy za "Pojazd" zapłaci minister?

Prezydent Poznania zatrudnił w ratuszu sześciu nowych pracowników. Rachunkiem za ich wynagrodzenie zamierza obciążyć ministra Ryszarda Kalisza. To nie żart, to konsekwencja wprowadzenia przez MSWiA nowego systemu rejestracji samochodów, który dodaje samorządom pracy.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041019/kraj/kraj_a_6.html

GAZETA PRAWNA

TP SA wróci do łask inwestorów

Zdaniem analityków DM BZ WBK znaczący wzrost zysku netto w tym roku powinien stanowić wsparcie dla ceny akcji Telekomunikacji Polskiej. Przy stabilnych perspektywach zysków rosną możliwości uzyskiwania przez spółkę wolnych środków, które mogłyby zostać przeznaczone na wypłatę dywidend. Konkluzją raportu jest rekomendacja "Kupuj" oraz cena docelowa 18,20 zł na koniec bieżącego roku.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1314&dok=1314.28.516.2.19.1.0.1.htm

GAZETA WYBORCZA

Portale Gazeta.pl i O2.pl powiększają konta e-mail

Gazeta.pl przystąpiła do licytacji portali na wielkość darmowych skrzynek poczty elektronicznej i uruchomiła konta e-mail o... nieograniczonej pojemności. W O2.pl wielkość skrzynek wzrosła do 1 gigabajta.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2345196.html

Jak przyspieszyć rozwój polskiego Internetu

Zamiast inwestować w rozwój internetu na wsi, rząd zamierza namawiać do tego innych. - Pomysł dobry, ale bez pieniędzy z budżetu się nie uda - twierdzą analitycy.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2345182.html

BUSINESSWEEK POLSKA

Nowa era

Kraje rozwijające się stają się jedyną szansą na dalszy dynamiczny wzrost branży IT i elektroniki użytkowej. Największymi rynkami zbytu z miliardem nowych konsumentów będą Chiny, Indie, Rosja i Brazylia, a także Polska, głównie ze względu na szybko rosnącą klasę średnią.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=361

WYNIKI FINANSOWE

Motorola - III kw. 2004 r. - webcast dostępny na stronach producenta.

EMC - III kw. 2004 r. - webcast dostępny na stronach producenta.