Wtorkowy Przegląd Prasy

BRE Bank dofinansował eCard. Naftowa grupa utworzy nową spółkę telekomunikacyjną. NSA uznał, że Optimus Romana Kluski nie wyłudzał zwrotu podatku VAT, zaś JTT umiera ku radości fiskusa. Urzędowe witryny w sieci rozwijają się powoli. Wzrost dochodów na unijnym rynku komunikacji elektronicznej powinien wynieść w 2003 r. 3,7-4,7 proc., podczas gdy tempo wzrostu gospodarczego Unii Bruksela szacuje na mniej niż 1 proc. PKB.

PARKIET

eCard zmniejszy straty

BRE Bank, dzięki konwersji wierzytelności na 4 mln akcji nowej emisji, został większościowym udziałowcem eCardu. Spółka zapowiada, że w tym roku ograniczy stratę netto. Od III kw. 2005 r. zacznie zarabiać na siebie. (s. 4)

Telefoniczna przyjaźń

MSP zezwoliło Przedsiębiorstwu Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" na utworzenie spółki telekomunikacyjnej - Tele-PERN. Nowy podmiot będzie dzierżawił sieć światłowodową biegnącą wzdłuż magistrali paliwowych na terenie kraju. (s. 6)

PULS BIZNESU

Wygrana Optimusa w NSA

Wczoraj 7 sędziów NSA stwierdziło, że w latach 1998-2000 Optimus nie obchodził prawa, eksportując komputery na Słowację., które potem importował dla resortu edukacji. Fiskus musi oddać 16 mln zł, które zaliczkowo pobrał od spółki na pokrycie ewentualnych zaległości wobec budżetu. (s. 6)

JTT na skraju upadku

Nie ma już praktycznie szans na uratowanie producenta od bankructwa. Zadłużenie JTT wynosi obecnie 66 mln zł. Spółka chce redukcji długów o ponad 80 proc. i rozłożenia spłat. Fiskus nie spieszy się z wydaniem decyzji o oddaniu JTT 23 mln zł. (s. 6)

GAZETA WYBORCZA

Urzędy w Internecie

Brak usprawnień dla niepełnosprawnych i innych języków niż polski oraz odsyłacze donikąd to szara rzeczywistość stron internetowych polskich urzędów - wynika z raportu "Administracja publiczna w sieci 2003". ( Gospodarka s. 11)

Szybciej, szerzej taniej

Telefonia komórkowa, internet szerokopasmowy, telewizja cyfrowa - rynek komunikacji elektronicznej w krajach Unii rośnie szybciej niż przeżywająca problemy europejska gospodarka. I ten trend będzie się utrzymywał. (Gospodarka s. 10)