Wtorkowy Przegląd Prasy

Przeciąga się sprawa rstrukturyzacji długu Netii - prawie na pewno nie dojdzie do emisji akcji we wrześniu. Elektrim miał zatwierdzone porozumienie i datę restrukturyzacji zadłużenia, jednak właśnie wycofał się z układu z obligatariuszami; prawdopodobnie złożą oni wniosek o ogłoszenie upadłości holdingu.

PARKIET

Elektrim na progu bankructwaElektrim wycofał się z porozumienia z obligatariuszami. Holding chce negocjować nowe porozumienie, zakładające redukcję długu. W przypadku, gdyby właściciele obligacji nie przystali na to, Elektrim rozważy złożenie wniosku o upadłość. Według informacji Parkietu, zadecydowała chęć ochrony wizerunku BRE Banku który nie byłby w stanie wykupić, jak zakładano w porozumieniu, puli nowych obligacji za 100 mln EUR. Miałoby to nastąpić w ciągu dwudziestu dni od daty restrukturyzacji. Ponadt, Parkiet posiada informacje, że obligatariusze nie będą chcieli już negocjować z Elektrimem i złożą wniosek o upadłość. (s. 1, 24)

Opóźnia się restrukturyzacja długu NetiiPodczas wczorajszej sesji papiery Netii straciły 7,4% przy wolumenie obrotu dwukrotnie wyższym od średniej z ostatnich dwóch tygodni. Akcjami Netii handlują obecnie inwestorzy o spekulacyjnym nastawieniu. Ostatnie wiadomości ze spółki raczej przekreślają możliwość przeprowadzenia emisji akcji, na które ma być skonwertowane zadłużenie. (s. 2)

Żonglerka biurowcem ApeximuRośnie liczba firm, które czekają na sprzedaż przez Apexim biurowca przy ulicy Kłobuckiej. Do Pekao dołączyła Wólczanka: biurowiec Apeximu został obciążony hipoteką o wartości 18 mln zł na rzecz Wólczanki przez WLC Invest. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Lipiec miesiącem Motoroli W pierwszych siedniu miesiącach br. w Polsce sprzedano 2,5 mln telefonów komórkowych o wartości 1,2 mld zł. Do końca roku powinno być sprzedane kolejne 2 mln aparatów, a wartość tego rynku powinna wzrosnąć do około 2,4 mld zł. W lipcu sprzedano w Polsce 300 tys. aparatów; wg. GfK Polonia, liderem na rynku jest Nokia (27,3%), kolejne miejsca zajmowały Motorola (20,1%), Samsung (10%) i Alcatel (6,8%). (s. 4)

VoIP popularny tylko w firmach42% respondentów badania I-Metrii korzystających z VoIP uważa, że oszczędza na połączeniach 20 – 30%. Z usługi korzystaja głównie firmy, wykonując połączenia w wewnętrznej sieci korporacyjnej, ale także do rozmów międzynaodowych (91% korzystających) i międzymiastowych (57%). (s. 5)

PULS BIZNESU

Regulator wesprze budowę TP S.A. bisNiemal na pewno URTiP wyda decyzję w której uzna wszystkich trzech operatorów komórkowych za znaczących. Tym samym nałoży na nich m.in. obowiązek udostępnienia swoich sieci innym usługodawcom. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla KGT, która nie posiada komórkowego ramienia i TP S.A., która będzie mogła obniżyć stawki interconnectowe. (s. 4)

Onet pragnie być dostawcą InternetuOnet.pl nawiązał współpracę z Energis Polska. Jeszcze w tym roku nastąpić uruchomienie numeru dostepowego. (s. 4)