Wtorkowy Przegląd Prasy

Pierwszy spadek na rynku IT po 20 latach... Może zabraknąć pamięci do komputerów... Kolejne firmy inwestują w wideo w sieci... Nowe prawo antypirackie we Francji już obowiązuje... Służby sprawdzą, skąd i kiedy dzwonimy... Kiepska współpraca naukowców z firmami... Powołano zrzeszenie i klaster Mobajl.org... Systemy analityczne open source coraz popularniejsze... Znowu więcej SMS-ów zamiast kartek... 5-6 mln użytkowników Facebooka w Polsce?...

COMPUTERWORLD

Polski rynek IT: pierwszy spadek po 20 latach!

Po raz pierwszy w historii polski rynek IT zamknie miniony rok spadkiem! W 2010 r. jego wartość wzrośnie o 3%, ale nie wrócimy jeszcze do rekordowych poziomów z 2008 r.

http://p1.idg.pl/r/472bb

Francja: nowe prawo antypirackie już obowiązuje

Już w tym miesiącu francuscy internauci mogą odczuć efekty wprowadzonego we wrześniu prawa antypirackiego - donosi serwis BBC News. Osobom nielegalnie pobierającym pliki sąd może odciąć dostęp do Internetu.

http://p1.idg.pl/r/74610

Powołano zrzeszenie i klaster Mobajl.org

W Bielsku-Białej powstało Zrzeszenie Uczestników Rynku Mobilnego Mobajl.org, które będzie jednocześnie koordynatorem nowopowstałego klastra mobilnego.

http://p1.idg.pl/r/f6caa

RZECZPOSPOLITA

Służby sprawdzą, skąd i kiedy dzwonimy

Operatorzy zbiorą dokładne dane o połączeniach. Mogą udostępniać je służbom specjalnym. Zgoda sądu nie jest potrzebna.

http://www.rp.pl/artykul/4,414985_Sluzby_sprawdza___skad_i_kiedy_dzwonimy.html

Kolejne firmy inwestują w wideo w sieci

Wydawca "Gazety Wyborczej" śladem Ipli udostępnia na swoich witrynach filmy. Niedługo podobną usługę ma wprowadzić także Onet.

http://www.rp.pl/artykul/9211,414889_Kolejne_firmy_inwestuja_w_wideo_w_sieci_.html

5-6 mln użytkowników Facebooka w Polsce?

W 2009 r. amerykański serwis Facebook wyprzedził lokalne serwisy społecznościowe takie jak Grono.net, Fotka.pl, czy Goldenline. Facebook może mieć obecnie 5, a może nawet 6 mln polskich użytkowników - szacuje dyrektor IAB Polska.

http://www.rp.pl/artykul/9211,414808_5_6_mln_uzytkownikow_Facebooka_w_Polsce__.html

GAZETA PRAWNA

Może zabraknąć pamięci do komputerów

W drugiej połowie 2010 roku popyt na pamięci wykorzystywane w komputerach może przewyższyć podaż. By sprostać oczekiwanemu w kolejnych latach popytowi, producenci pamięci w 2010 roku zainwestują o 80 proc. więcej niż w 2009 roku.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/383323,moze_zabraknac_pamieci_do_komputerow.html

GAZETA WYBORCZA

Kiepska współpraca naukowców z firmami

Ponad połowa przedsiębiorców nie współpracuje z placówkami naukowymi, a zaledwie dziesiąty - ściśle - wynika z badań Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym wraz z Krajową Fundacją Kultury Przedsiębiorczości.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7418551,Kiepska_wspolpraca_naukowcow_z_firmami.html

SMS-y zamiast kartek

Święta i Nowy Rok to od lat SMS-owe i MMS-owe żniwa operatorów komórkowych. W tym roku plony znów były wyższe niż przed rokiem.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7419480,SMS_y_zamiast_kartek.html

PARKIET

Kosztowna karuzela Polkomtela

Odejścia pięciu członków zarządu w końcu 2007 i w 2008 roku oraz ich odprawy mogły być przyczyną wysokich kosztów wynagrodzeń największej sieci komórkowej.

http://www.parkiet.com/artykul/26,883881_Kosztowna_karuzela_Polkomtela_.html

NetWorld

Internet - co nas czeka?

Ponad 40 lat od powstania, przed globalną siecią stoją nowe wyzwania. Rosnąca liczba użytkowników, wykładniczy przyrost ilości przesyłanych danych i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa informacji to najważniejsze kwestie, z którymi będą musieli uporać się architekci sieci i dostawcy aplikacji.

http://p1.idg.pl/r/45c1d

Kierunki rozwoju centrów danych

Wielu analityków zastanawia się, w jaki sposób w 2010 roku będą ewoluować centra danych, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę wydarzenia i rozwój poszczególnych technologii data centers w roku ubiegłym. Często powtarzają się tutaj trzy tematy: architektura sieci komputerowych, FCoE i przejęcie 3Com przez HP.

http://p1.idg.pl/r/21cfe

ERPStandard

ERP jako inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym

Wdrożenia systemów klasy ERP mogą być współfinansowe ze środków UE m.in. w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kluczem do uzyskania dodatkowych środków jest m.in. odpowiednio przygotowany wniosek i plan wdrożenia.

http://p1.idg.pl/r/44059

Systemy analityczne open source coraz popularniejsze

Według analityków firmy Gartner z roku na rok podwaja się liczba wdrożeń systemów klasy Business Intelligence udostępnianych na licencji open source. Rozwiązania analityczne o otwartym kodzie są coraz częściej postrzegane jako wystarczająca alternatywa dla typowych systemów komercyjnych.

http://p1.idg.pl/r/d8688

ITPartner

Krótko: Hewlett-Packard dla ARiMR za 75 mln zł

Z informacji PAP wynika, że Hewlett-Packard wygrał przetarg na utrzymanie, serwis i zarządzanie infrastrukturą IT w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wartość umowy obowiązującej przez trzy lata to 74,52 mln zł.

http://p1.idg.pl/r/e40a6

Przyszłość IT w zasobach współdzielonych

Około 85 proc. światowej mocy przetwarzania jest nieproduktywna w dowolnym momencie czasu, co według szacunków zawartych w książce Alexa Steffen'a ,"Worldchanging", kosztuje 250 miliardów USD rocznie. W tej sytuacji trudno jest uzasadnić, dlaczego roczny przyrost mocy serwerów wynosi rocznie 28 proc., mainframe 17 proc., a pamięci masowej 14 proc.?

http://p1.idg.pl/r/c2029