Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wtorkowy Przegląd Prasy

Pierwszy spadek na rynku IT po 20 latach... Może zabraknąć pamięci do komputerów... Kolejne firmy inwestują w wideo w sieci... Nowe prawo antypirackie we Francji już obowiązuje... Służby sprawdzą, skąd i kiedy dzwonimy... Kiepska współpraca naukowców z firmami... Powołano zrzeszenie i klaster Mobajl.org... Systemy analityczne open source coraz popularniejsze... Znowu więcej SMS-ów zamiast kartek... 5-6 mln użytkowników Facebooka w Polsce?...

COMPUTERWORLD

Polski rynek IT: pierwszy spadek po 20 latach!Po raz pierwszy w historii polski rynek IT zamknie miniony rok spadkiem! W 2010 r. jego wartość wzrośnie o 3%, ale nie wrócimy jeszcze do rekordowych poziomów z 2008 r.

http://p1.idg.pl/r/472bb

Francja: nowe prawo antypirackie już obowiązujeJuż w tym miesiącu francuscy internauci mogą odczuć efekty wprowadzonego we wrześniu prawa antypirackiego - donosi serwis BBC News. Osobom nielegalnie pobierającym pliki sąd może odciąć dostęp do Internetu.

http://p1.idg.pl/r/74610

Powołano zrzeszenie i klaster Mobajl.orgW Bielsku-Białej powstało Zrzeszenie Uczestników Rynku Mobilnego Mobajl.org, które będzie jednocześnie koordynatorem nowopowstałego klastra mobilnego.

http://p1.idg.pl/r/f6caa

RZECZPOSPOLITA

Służby sprawdzą, skąd i kiedy dzwonimyOperatorzy zbiorą dokładne dane o połączeniach. Mogą udostępniać je służbom specjalnym. Zgoda sądu nie jest potrzebna.

http://www.rp.pl/artykul/4,414985_Sluzby_sprawdza___skad_i_kiedy_dzwonimy.html

Kolejne firmy inwestują w wideo w sieci Wydawca "Gazety Wyborczej" śladem Ipli udostępnia na swoich witrynach filmy. Niedługo podobną usługę ma wprowadzić także Onet.

http://www.rp.pl/artykul/9211,414889_Kolejne_firmy_inwestuja_w_wideo_w_sieci_.html

5-6 mln użytkowników Facebooka w Polsce?W 2009 r. amerykański serwis Facebook wyprzedził lokalne serwisy społecznościowe takie jak Grono.net, Fotka.pl, czy Goldenline. Facebook może mieć obecnie 5, a może nawet 6 mln polskich użytkowników - szacuje dyrektor IAB Polska.

http://www.rp.pl/artykul/9211,414808_5_6_mln_uzytkownikow_Facebooka_w_Polsce__.html

GAZETA PRAWNA

Może zabraknąć pamięci do komputerówW drugiej połowie 2010 roku popyt na pamięci wykorzystywane w komputerach może przewyższyć podaż. By sprostać oczekiwanemu w kolejnych latach popytowi, producenci pamięci w 2010 roku zainwestują o 80 proc. więcej niż w 2009 roku.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/383323,moze_zabraknac_pamieci_do_komputerow.html

GAZETA WYBORCZA

Kiepska współpraca naukowców z firmamiPonad połowa przedsiębiorców nie współpracuje z placówkami naukowymi, a zaledwie dziesiąty - ściśle - wynika z badań Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym wraz z Krajową Fundacją Kultury Przedsiębiorczości.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7418551,Kiepska_wspolpraca_naukowcow_z_firmami.html

SMS-y zamiast kartekŚwięta i Nowy Rok to od lat SMS-owe i MMS-owe żniwa operatorów komórkowych. W tym roku plony znów były wyższe niż przed rokiem.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7419480,SMS_y_zamiast_kartek.html

PARKIET

Kosztowna karuzela PolkomtelaOdejścia pięciu członków zarządu w końcu 2007 i w 2008 roku oraz ich odprawy mogły być przyczyną wysokich kosztów wynagrodzeń największej sieci komórkowej.

http://www.parkiet.com/artykul/26,883881_Kosztowna_karuzela_Polkomtela_.html

NetWorld

Internet - co nas czeka?Ponad 40 lat od powstania, przed globalną siecią stoją nowe wyzwania. Rosnąca liczba użytkowników, wykładniczy przyrost ilości przesyłanych danych i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa informacji to najważniejsze kwestie, z którymi będą musieli uporać się architekci sieci i dostawcy aplikacji.

http://p1.idg.pl/r/45c1d

Kierunki rozwoju centrów danychWielu analityków zastanawia się, w jaki sposób w 2010 roku będą ewoluować centra danych, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę wydarzenia i rozwój poszczególnych technologii data centers w roku ubiegłym. Często powtarzają się tutaj trzy tematy: architektura sieci komputerowych, FCoE i przejęcie 3Com przez HP.

http://p1.idg.pl/r/21cfe

ERPStandard

ERP jako inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnymWdrożenia systemów klasy ERP mogą być współfinansowe ze środków UE m.in. w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kluczem do uzyskania dodatkowych środków jest m.in. odpowiednio przygotowany wniosek i plan wdrożenia.

http://p1.idg.pl/r/44059

Systemy analityczne open source coraz popularniejszeWedług analityków firmy Gartner z roku na rok podwaja się liczba wdrożeń systemów klasy Business Intelligence udostępnianych na licencji open source. Rozwiązania analityczne o otwartym kodzie są coraz częściej postrzegane jako wystarczająca alternatywa dla typowych systemów komercyjnych.

http://p1.idg.pl/r/d8688

ITPartner

Krótko: Hewlett-Packard dla ARiMR za 75 mln złZ informacji PAP wynika, że Hewlett-Packard wygrał przetarg na utrzymanie, serwis i zarządzanie infrastrukturą IT w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wartość umowy obowiązującej przez trzy lata to 74,52 mln zł.

http://p1.idg.pl/r/e40a6

Przyszłość IT w zasobach współdzielonychOkoło 85 proc. światowej mocy przetwarzania jest nieproduktywna w dowolnym momencie czasu, co według szacunków zawartych w książce Alexa Steffen'a ,"Worldchanging", kosztuje 250 miliardów USD rocznie. W tej sytuacji trudno jest uzasadnić, dlaczego roczny przyrost mocy serwerów wynosi rocznie 28 proc., mainframe 17 proc., a pamięci masowej 14 proc.?

http://p1.idg.pl/r/c2029