Wtorkowy Przegląd Prasy

Konsorcjum France Telecom - Kulczyk Holding zdecyduje się prawdopodobnie już wkrótce na realizację opcji kupna dodatkowych 2,5% udziałów w TP S.A.. PTC wprowadza do swojej oferty MMS-y.

PRAWO I GOSPODARKA

TP poratuje budżet

Jeśli konsorcjum France Telecom – Kulczyk Holding wykorzysta opcję zakupu 2,5% akcji Telekomunikacji Polskiej S.A., do budżetu trafi ponad 600 mln zł. Kwestia realizacji opcji będzie prawdopodobnie poruszona podczas spotkania ministra skarbu z szefem FT, które przewidziane jest na przyszły tydzień. O spotkanie prosiło FT, nie podając jednak jego tematu. Zapewne telekom jest już zdecydowany, pomimo, ze będzie musiał dopłacić 25-proc. premię do ostatnich 100 notowań giełdowych (ok. 18 zł). Zapewne jednak koncern obawia się, że MSP planuje kolejne transfery udziałów TP S.A. do swoich spółek. (s. 1)

Nowy system informatyczny PKO BP

W ciągu trzech najbliższych miesięcy PKO BP wdroży część pilotażową nowego systemu informatycznego, który będzie odpowiedzialny za wewnętrzny obieg dokumentów. System wdraża firma MCX. (s. 3)

Bank celuje w energetykę

Według niepotwierdzonych informacji prasowych, z konsorcjum organizowanego przez Citigroup Investments, które miałoby kupić od Vivendi 49% udziałów w Elektrimie Telekomunikacji ma wycofać się Citigroup. Z Citigroup współpracuje Eastbridge, które wspólnie z BRE chce odkupić udziały Elektrimu w ET. Tymczasem, według innych niepotwierdzonych informacji, konkurencyjną wobec BRE i Eastbridge ofertę złożyli przedstawiciele obligatariuszy Elektrimu. (s. 3)

PULS BIZNESU

Prokom planuje nowe projekty i zakupy

Bieżący rok może okazać się bardzo udany dla Prokomu. Dzięki ugodom z ZUS firma ma szansę uzyskać rekordowy wzrost wyniku i znacznie przekroczyć prognozowane 100 mln zysku netto. Na koniec br. wartość portfela zamówień na 2003 rok ma wynieść 550 mln zł. Obecnie firma negocjuje przejęcie dwóch niszowych integratorów za łączną kwotę 100 mln zł. W grę wchodzić ma według PB GIS oraz cały lub część Comp-u. Tymczasem wcześniej Prokom zapowiadał, ze wartość akwizycji w 2002 roku wyniesie 195 mln zł. (s. 6)

Vivendi sprzedaje niedochodowe spółki

Vivendi sprzedaje kolejne niedochodowe spółki. Do końca czerwca firma pozbędzie się 15 do 20% udziałów w Vivendi Environnement. Vivendi podpisało też wstępną umowę o sprzedaży Telepiu (włoskiej płatnej telewizji) firmie News Corp. (s. 12)

Nokia obniży prognozę komórek

Analitycy obawiają się, że Nokia obniży prognozę wielkości sprzedaży telefonów komórkowych w II kwartale br. W kwietniu br. firma zapowiadała wzrost w tym okresie o 2 do 7%. (s. 12)

RZECZPOSPOLITA

MMS już w Erze

Polska Telefonia Cyfrowa uruchamia dla swoich abonentów możliwość przesyłania wiadomości multimedialnych MMS. W ramach promocji przez trzy miesiące posiadacze odpowiednich aparatów będą mogli przesyłać sobie kolorowe zdjęcia lub animacje z dźwiękiem bezpłatnie. Bezpłatna jest także aktywacja usługi. (s. B 1)

Deutsche Telekom: strajki ostrzegawcze

Około 8 tys. pracowników DT uczestniczyło w pierwszych strajkach ostrzegawczych w branży dla poparcia roszczeń płacowych. (s. B 1)