Wtorkowy Przegląd Prasy

Podczas wczorajszej sesji na warszawskiej GPW TechWIG zyskał 2,2%. Wzrost odnotował m.in. Elektrim, którego akcje zyskały 6,4% po deklaracji wykupienia obligacji od obligatariuszy holdingu, złożonej przez BRE.

PARKIET

BRE kupi część obligacji Elektrimu

BRE Bank zadeklarował odkupienie za 100 mln EUR zrestrukturyzowanych obligacji Elektrimu od obligatariuszy holdingu. Zdaniem analityków i prezesa Radziwiłła, deklaracja BRE ułatwi podpisanie ostatecznego porozumienia z wierzycielami. W poniedziałek kurs Elektrimu wzrósł o 6,4%. (s. 1)

W lipcu oferta ITI

Grupa ITI zamierza pozyskać w przewidzianej na lipiec ofercie publicznej 150 mln USD. Mają one zostać przeznaczone ona odkupienie 33% udziałów w TVN od SBS Broadcasting. Odkupienie udziałów SBS jest konieczne ze względu na finansowe kłopoty tej spółki. Skonsolidowany dług spółki przekracza wartość jej kapitalizacji na Nasdaq. (s. 1)

Wrażliwy MCI

Akcje MCI wzrosły wczoraj o 7,3%, do 0,88 zł, czyli poziomu najwyższego od kwietnia br. Wartość obrotów była porównywalna z obrotami na papierach ComputerLandu czy Prokomu. Analitycy, wobec braku wiadomości ze spółki mogących usprawiedliwiać ten wzrost oceniają, że jest on spowodowany z ogólna poprawą notowań sektora IT. Kurs MCI jest na wahania notowań sektora bardzo wrażliwy. TechWWIG zyskał wczoraj 2,2%. (s. 2)

Interia zakończyła restrukturyzację

Po zakończonej restrukturyzacji koszty zatrudnienia w Interii spadły o 45% w porównaniu z październikiem ub. roku. Firma zmniejszyła zatrudnienie do 90 etatów (o 1/3) i ograniczyła liczbę współpracowników. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Internet gorszy od tradycyjnych mediów

Polscy przedsiębiorcy uważają Internet za gorsze do promocji medium od tradycyjnych. Według badania Katedry Marketingu Akademii Ekonomicznej w Krakowie, lepiej i zdecydowanie lepiej niż tradycyjne media, w zastosowaniu do promocji, Internet ocenia tylko 24,1% przedsiębiorców. (s. 3)

Taniej na poczcie

TP S.A. liczy na oszczędności z umowy z Pocztą Polską, na mocy której PP bezprowizyjnie będzie obsługiwać opłaty abonentów TP S.A. Opłaty te uiści TP S.A., której Biura Obsługi Klienta zajmą się za to bardziej sprzedażą usług. Oszczędności dzięki umowie miałyby być widoczne w ciągu 12 miesięcy. (s. 5)

PULS BIZNESU

Nasdaq wchodzi do Niemiec

Nasdaq Europe jest bliski podpisania z niemieckimi bankami, w tym Commerzbank i Dresdner Bank, porozumienia w sprawie utworzenia elektronicznej giełdy w Niemczech. Banki miałyby zainwestować po 1,2 mln EUR w udziały 10-proc. Elektroniczna giełda miałaby ruszyć w styczniu przyszłego roku, a notowanych na niej byłoby początkowo 300 spółek niemieckich i amerykańskich, a docelowo – 3000. (s. 12)