Wtorkowy Przegląd Prasy

Wierzyciele odrzucili propozycje układowe Elektrimu. Zarząd holdingu zapowiada przedstawienie obligatariuszom nowych propozycji.

PARKIET

”Nie” dla układuWierzyciele reprezentujący 80% długu Elektrimu odrzucili przedstawione przez zarząd holdingu propozycje układowe. Sąd umorzył w związku z tym postępowanie układowe, otwierając drogę do zgłaszania wniosków o upadłość Elektrimu. Prezes Maciej Radziwiłł zapowiedział zażalenie na decyzje sądu, powiedział także, że stanowisko obligatariuszy traktuje jako element negocjacji. Podczas rozprawy okazało się, że w kasie spółki jest 700 mln zł, z czego 50 mln USD clearingowych, którymi nie może ona dysponować. Zarząd zapowiedział też przygotowanie pozwu przeciw Pekao i BRE, które potrąciły sobie w sumie 100 mln zł na poczet wierzytelności. (s. 1)

Księżycowe wycenyKPWiG nie pójdzie w ślady amerykańskiej prokuratury i nie będzie zapewne ścigać autorów księżycowych zaleceń co do zakupów spółek internetowych. Złą wolę trudno bowiem udowodnić. Ugoda pomiędzy oskarżanym o wydawanie zafałszowanych rekomendacji Merrill Lynch i prokuraturą nowojorską zakłada m.in., że bank ujawni wszelkie powiązania z rekomendowanymi spółkami. (s. 3)

Strata Centertela nie wzrośnieCentertel przewiduje wzrost liczby klientów na koniec roku do 4 mln (obecnie - 3,2 mln). Operator chce zwiększyć tym samym swój udział z 27,9% w 2001 do 33% na koniec br. Przychody Centertela w 2001 roku wyniosły 2,6 mld zł, a strata netto – 603 mln zł. W br. zarząd spółki zakłada na koniec roku podobną stratę. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

ComputerLand liczy na wysoka sprzedaż FeniksaPodczas tegorocznych Targów Logistycznych ComputerLand przedstawi system wspomagania dowodzenia dla straży pożarnej i służb ratowniczych Feniks. CL liczy na to, że zamówienia na system w ciągu kilku lat wyniosą 100 – 110 mln zł. (s. 5)

PULS BIZNESU

Prokom liczy na 150 mln zł z kontraktówDotychczasowy portfel zamówień Prokomu na ten rok wynosi 400 mln zł. Spółka chce pozyskać kontrakty na kolejne 150 mln zł. Rozmowy dotyczą dwóch – trzech projektów. (s. 5)

Wonlok i system dla BGŻ zależą od BRE BankuDo końca kwietnia Apexim musi wykupić od BRE Banku akcje Wonloka, który realizuje lukratywny kontrakt dla BGŻ. Firma nie ma jednak pieniędzy, ale BRE ma już podobno innego kupca na Wonlok. Według informacji PB może nim zostać Softbank. (s. 12)