Wtorkowy Przegląd Prasy

Grupa dystrybutorów energii elektrycznej przymierza się do utworzenia spółki telekomunikacyjnej Tele-8. W ciągu pięciu lat inwestycje mają wynieść 100 mln zł.

PARKIET

Dziś kolejne posiedzenie NWZA

Złożona przez obligatariuszy propozycja restrukturyzacji Netii, zakładająca objęcie przez nich w ramach podwyższenia kapitału łącznie 92,5% akcji operatora, nie została jeszcze zaakceptowana przez Telię i Warburg Pincus – głównych akcjonariuszy Netii. Proponowali oni, aby dotychczasowi udziałowcy zachowali 9,5% kapitału Netii. (s. 2)

Niemiecko-francuskie spory o UMTS

Pogorszyły się stosunki pomiędzy prezesem niemieckiego Mobilcom i France Telecom, która posiada 28,5% udziałów w spółce (pakiet warty początkowo 3,5 mld EUR obecnie wyceniany jest dziesięć razy niżej). Francuzi uznali plany Niemców dotyczące wydatków na UMTS za nierealne i nieodpowiedzialne. Szef Mobilcomu powołując się na wcześniejsze ustalenia umowy inwestycyjnej przedstawił budżet wydatków na 11,3 mld EUR. Tymczasem FT ogranicza wydatki i chce wydać w najbliższych latach na telefonię komórkową kilkaset milionów euro. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

Dialog zjada zysk KGHM

Telefonia Lokalna (Dialog) poniosła w 2001 roku blisko 400 mln zł strat. W br. strata ma zmniejszyć się do 143,9 mln zł. (s. 1, 7)

System IACS bez decyzji

Rząd nie podejmie dzisiaj jeszcze decyzji w sprawie kontynuacji współpracy z Hewlett-Packard przy budowie systemu IACS. Rozstrzygnięcie zapadnie dopiero po zapoznaniu z wynikami kontroli NIK, UOP, prokuratury i urzędu kontroli skarbowej, na przełomie lutego i marca. (s. 1, 2)

PULS BIZNESU

Techmex po raz trzeci spróbuje wejść na GPW

Techmex nie wyklucza podjęcia w tym roku trzeciej próby wejścia na GPW. Po zakupie kontrolnego pakietu Notebook firma rozważa ponadto kolejne przejęcia. (s. 4)

G-8 zamierza wejść w telekomunikację

Grupa dystrybutorów energetycznych G-8 planuje uruchomienie spółki telekomunikacyjnej wykorzystującej m.in. sieć 1,5 tys. km światłowodów. W ciągu pięciu lat w projekt Tele-8 zaangażowanych zostanie ok. 100 mln zł. (s. 7)