Wtorkowy Przegląd Prasy

Podczas pierwszego notowania, akcje Grupy Onet zyskały wobec kursu odniesienia blisko 50%, natomiast papiery Optimusa straciły 24%.

PULS BIZNESU

KGHM znowu szuka inwestora dla Dialogu

Nowy zarząd Dialogu zamierza opracować do końca lutego pięcioletnią strategię rozwoju spółki. W 2002 roku inwestycje operatora mają wynieść 400 do 500 mln zł, a środki zapewni KGHM i pozyskany inwestor. Inwestycje pozwoliłyby Dialogowi zwiększyć pojemność sieci do 700 tys. linii i bazę klientów do 450 tys. (s. 4)

PARKIET

Energetyczna wojna w Elektrimie

Z dokumentów do których dotarł Parkiet wynika, że Elektrim planował przeniesienie wszystkich aktywów energetycznych do spółki zależnej. Na pomysł wiceprezesa Jacka Walczykowskiego nie przystał jednak p.o. prezesa Waldemar Siwak. (s. 1)

Ster-Projekt buduje grupę

W lutym Ster-Projekt planuje utworzenie wraz z norweską EDB spółki, która będzie ukierunkowana na sektor bankowy i outsourcing. Ponadto Ster-Projekt finalizował zakup oferującej rozwiązania kryptograficzne spółki Cypro Tech, w której objął łacznie 51% udziałów za 4,08 mln zł. (s. 3)

Onet w górę, Optimus w dół

Pomimo braku informacji o spółce, zdecydowanie lepiej z powstałych po podziale Optimusa spółek podczas debiutanckiej sesji radziły sobie akcje Grupy Onet. W stosunku do kursu odniesienia, akcje GO zyskały 49,8%, natomiast papiery Optimusa straciły 24%. (s. 2)

PRAWO I GOSPODARKA

Kłopoty z pecetami

Japończycy, według raportu agencji Gfk Japan, kupuja obecnie mniej komputerów osobistych. W ubiegłym roku firmy branży technologicznej zwolniły ogółem 80 tys. osób, a sprzedaż PC spadła o 5,1% (IDC) lub 4,6% (Dataquest). (s. 5)

RZECZPOSPOLITA

Firmy nie odpowiadają na e-maile

Według Lost Boys Polska, tylko jedna trzecia z 11 firm samochodowych odpowiedziała na pytanie o adres najbliższego salonu. Odpowiadają za to na pocztę elektroniczną, w zdecydowanej większości, hotele. (s. B 1)

Odwołanie nie było pochopne

W rozmowie z Rz, Bertrand Le Guern, wizeprezes TP S.A. odpowiadając na pytanie, czy w związku z odwołaniem członka zarządu ds. finansowych restrukturyzacja operatoora będzie wolniejsza i mniej radykalna, powiedział m.in.: "Myślę, że wszyscy komentujący odwołanie CFO zapominają, że strategia nie powstała w ciągu trzech miesięcy". (s. B 3)