Wtorkowy Przegląd Prasy

Poniedziałkowa zwyżka kursu Szeptela może oznaczać, że część inwestorów zna już rozstrzygnięcie negocjacji operatora z TeleDanmark.

PARKIET

MCI chce umarzać

Planowane na 23 października br. NWZA funduszu MCI będzie głosowało zmiany w statucie umożliwiające m.in. wykup własnych akcji w celu umorzenia. Ponadto prawo do nominowania dwóch członków rady nadzorczej stracić ma Howell, który w ciągu roku pozbył się ok. 20% akcji MCI. (s. 3)

Opcje menedżerskie Computerlandu

NWZA CL zwołane na 2 października zajmie się m.in. uchwałą o opcjach menedżerskich w przyszłym roku, a także przejęciu dwóch spółek zależnych – Positive i CL Zdrowie. Maksymalna liczba akcji oferowanych w programie menedżerskim nie przekroczy 3% wszystkich akcji spółki. (s. 5)

Apexim kupi Wonloka

Umowa przedwstępna nabycia 100% akcji Wonloka przez Apexim przewiduje podpisanie końcowego porozumienia do 30 kwietnia przyszłego roku. Apexim zapłaci 21 mln zł. Wcześniej zakupem łódzkiej firmy zainteresowany był Softbank i Bank Gospodarki Żywnościowej, w której Wonlok wdraża system informatyczny. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

Bunt brytyjskich firm

98 brytyjskich firm reprezentowanych przez The Infrastructure Forum domaga się od rządu wszczęcia śledztwa przeciwko Microsoftowi w sprawie nielegalnego ustalania cen produktów. Firmy, wśród których są BP, Shell, czy Marks&Spencer twierdzą, że Microsoft wymusza na nich zakup całego oprogramowania przy wprowadzaniu jego nowych wersji. W wyniku tego ponoszą one straty w czteroletnim cyklu inwestycyjnym w wysokości 880 mln GBP. (s. 7)

Szeptel skupowany

Podczas wczorajszej sesji kurs akcji operatora z Szepietowa wzrósł o 14,5 %, a na zamknieciu płacono za akcję 22,9 zł. Obroty przekroczyły 2,3 mln zł. Na rynku nie pojawiły się żadne informacje, które mogłyby uzasadniać taki wzrost przy dużym obrocie. Możliwe są dwa wyjasnienia przebiegu sesji – stanowi ona techniczną korektę po wcześniejszych zniżkach, lub oznacza, że część inwestorów zna już rozstrzygnięcie rozmów Szeptela z TDC. (s. 18)

PULS BIZNESU

STG: kłopoty non stop

Ustapił szef sprzedaży STGroup, a jeden z członków RN pozbył się 50 tys. akcji spółki. Dystrybutor, który znajduje się w trudnej sytuacji, prowadzi rozmowy z inwestorem, wciąż jednak nie znane są żadne szczegóły ani termin porozumienia. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

E-turyści dopisali

W ciągu pierwszych trzech miesięcy Travelplanet sprzedał usługi turystyczne za pół miliona zł. Do końca roku portal turystyczny ma osiągnąć prognozowane 1,6 mln zł ze sprzedaży, czyli tyle ile zainwestował w niego fundusz MCI. (s. 22)