Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wtorkowy Przegląd Prasy

Korzystna dla operatorów komórkowych nowela Ustawy o Ochronie Danych Osobowych rozszerzyła ich uprawnienia do weryfikacji abonentów. Trzej operatorzy przymierzaja się teraz do wprowadzenia kaucji dla klientów, którzy nie poddadzą się weryfikacji finansowej przy podpisywaniu umowy.

PARKIET

EFL sprzedał 2,88% GetinuEFL sprzedał ponad 460 tys. akcji Getina za 1,22 mln zł. Tym samym udział wrocławskiej spółki w Getin Service Provider spadł poniżej 50%. Transakcja wynika z umowy inwestycyjnej zawartej przez EFL z Credit Agricole. Zapowiedziano też, że w przyszłości nie należy się spodziewać podobnych wyprzedaży papierów Getina. (s. 4)

Trzy giełdy razem?Węgierski minister finansów zaproponował rozpoczęcie rozmów na temat połączenia giełd w Warszawie, Budapeszcie i Pradze. Przedstawiciele GPW nie otrzymali jeszcze żadnej propozycji. Sceptycznie ocenia pomysł prezes zarządu giełdy, Wiesław Rozłucki, który uznał fuzję za mało prawdopodobną. (s. 10)

Brak dowodów na działanie ludzi Bin LadenaInstytucje nadzorujace działalność rynków zbadały prawdopodobieństwo krótkoterminowych gier inwestorów, którzy mogliby być powiązani z terrorystami przygotowujacymi zamach na USA. Podejrzewano grę na kontraktach związanych z ubezpieczycielami i towarzystwami lotniczymi., Wśród podejrzanych były m.in. akcje niemieckiej spółki Munich Re, które na krótko przed zamachem potaniały o 15%. Śledztwo nie wykazało jednak udziału ludzi Bin Ladena w tych transakcjach. (s. 11)

PRAWO I GOSPODARKA

Kaucja za komórkęKlienci operatorów telefonii komórkowej, którzy nie zgodzą się na weryfikację swoich możliwości płatniczych będą prawdopodobnie płacić przy podpisaniu umowy kaucję, w wysokości ok. 760 zł. Według nieoficjalnych informacji PG, opłaty mogą zostać wprowadzone już od poniedziałku 24 września br. Miesięcznie trzej operatorzy tracą ok. 60 mln zł, co jest spowodowane niepłaceniem rachunków. (s. 6)

Kosztowna odbudowa informatykiKoszt odbudowy infrastruktury informatycznej zniszczonej we wtorkowych atakach na USA może według szacunków Computer Economics wynieść 15,8 mld USD. Około 8 mld pochłonąć miałaby odbudowa „parku” sprzętu telekomunikacyjnego i przetwarzania danych. Na 6 mld USD CE szacuje niezbędne wydatki na sprzęt telekomunikacyjny wspomagający podstawowe urządzenia. Zrealizowanie bieżących operacji informatycznych, które przerwał zamach pochłonie ok. 1,7 mld USD i będzie wymagało pracy 25 tys. informatyków. (s. 7)

RZECZPOSPOLITA

Sesja stuleciaWczoraj o 15:30 czasu środkowoeuropejskiego rozpoczęto pierwszą od tygodnia sesję na Wall Street. Sesja przyniosła spadek głównych indeksów w pierwszej godzinie o ponad 6%. Potem odrabiały straty, jednak na zakończenie sesji Dow Jones stracił 7%. W piątek komisja papieów wartościowych ogłosiła poluzowanie zasad kupowania własnych akcji przez spółki, co miało pomóc w zebraniu nadmiaru akcji z rynku i stabilizacji kursów. Z możliwości tej skorzystało od piątku kilkadziesiąt firm, m.in. Morgan Stanley, Cisco i Intel. (s. B 1)

GAZETA WYBORCZA

EBC i FED: stopy w dółBanki centralne w USA i Europie obniżyły wczoraj stopy procentowe o 0,5 pkt. proc. Głównym celem FED była chęć poprawy nastrojów amerykańskich inwestorów i ograniczenie spoddziewanej wyprzedaży akcji. Obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny w kilka godzin po FED, spotkała się z zaskoczeniem. Celem EBC jest, jak podano w komunikacie, zapobieżenie „obniżeniu krótkoterminowej prognozy wzrostu gospodarczego” w strefie euro.

PULS BIZNESU

Netia vs Millenium: bez szans na ugodęMillenium Communications nie zaakceptuje ostatecznego wezwania Netia Holdings do wykonania umowy objęcia akcji, zawartej 8 sierpnia 2000 roku. Giełdowa Netia miała za 20,2 mln USD przejąć 100% udziałów w najwiekszym warszawskim integratorze telekomunikacyjnej infrastruktury w budynkach. (s. 5)