Współzałożyciel Microsoftu pozywa Apple, Google i 9 innych firm

Należąca do Paula Allena firma Interval Licensing oskarża jedenaście firm z branży IT o bezprawne wykorzystywanie chronionych prawnie rozwiązań technicznych. Wspomniane patenty dotyczą m.in. rozwiązań, które można uznać za podstawy działalności e-commerce, wyszukiwarek internetowych oraz nowoczesnych interfejsów obsługi urządzeń elektronicznych i aplikacji.

Oficjalny pozew skierowano przeciwko firmom: Aol, Apple, eBay, Facebook, Google, Netflix, Office Depot, OfficeMax, Staples, Yahoo oraz YouTube. Zawarte w nim oskarżenia dotyczą rzekomego naruszenia czterech patentów należących do firmy Interval Licensing. Jest ona prawnym następną założonej w 1992 roku firmy Interval Research, która specjalizowała się w rozwoju technologii teleinformatycznych. W szczytowym okresie rozwoju spółka zatrudniała ponad setkę inżynierów. Na przestrzeni ośmiu lat działalności firma zdobyła kilkaset patentów na rozwiązania technologiczne związane m.in. z wyszukiwaniem i prezentowaniem informacji w sposób wzbudzający uwagę użytkownika komputera. Spółka została zlikwidowana w kwietniu 2000 roku, zaś należące do niej prawa patentowe przejęła właśnie firma Interval Licensing. Obecnie jej przedstawiciele domagają się m.in. zadośćuczynienia finansowego. Nie ujawniają jednak wartości oczekiwanego odszkodowania.

W treści oficjalnego pozwu mowa o czterech patentach wydanych w latach 2000-2004. Patenty te obejmują m.in. mechanizmy wykorzystywane do prezentowania podobnych lub zależnych treści tekstowych i multimedialnych. Według ekspertów wspomniane patenty dotyczą pośrednio rozwiązań stanowiących podstawy funkcjonowania wyszukiwarek internetowych oraz serwisów e-commerce i sklepów internetowych m.in. w zakresie sugerowania podobnych produktów. W zależności od interpretacji za objęte ochroną patentową rozwiązania można również uznać elementy graficznych interfejsów obsługi urządzeń elektronicznych i oprogramowania. Przedstawiciele firmy Interval Licensing podkreślają, że oskarżenia opierają się na patentach, które nie zostały nabyte w drodze kupna, ale opracowane i wykorzystywane przez firmę należącą do tego samego właściciela. Ma to odróżniać działalność firmy od działań podejmowanych przez spółki wyspecjalizowane w skupowaniu praw do technologii IT.

Paul Allen zapisał się w historii branży IT jako współzałożyciel firmy Microsoft. To dzięki jego staraniom firma Microsoft zdobyła pierwszy istotny kontrakt z koncernem IBM. Obecnie Allen jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie i koncentruje się przede wszystkim na działalności inwestycyjnej. Należy do niego m.in. firma inwestycyjna Vulcan oraz właśnie spółka Interval Licensing. Zdaniem analityków Paul Allen traktuje posiadane prawa patentowe jako inwestycję, którą obecnie zamierza skapitalizować. Podobnych zamiarów wobec technologii przejętych wraz z firmą Sun Microsystems nie ukrywają również przedstawiciele koncernu Oracle. W połowie sierpnia amerykański gigant zarzucił firmie Google naruszenie praw patentowych dotyczących platformy Java.

Czytaj też:

Microsoft i Salesforce kończą patentowy spór

Giganci nie łatają dziur. Przoduje Sun, Microsoft i Mozilla

Co Oracle pokaże podczas JavaOne?