Włoskie zasady aukcji licencji na UMTS

Włoskie Ministerstwo łączności, w związku ze zbliżającym się przetargiem na telefonię komórkową trzeciej generacji, wydało dokument, w którym określa warunki przystąpienia do aukcji oraz jak będzie wyglądać sama licytacja.

W dokumencie między innymi czytamy: każdy z oferentów musi rozpocząć aukcję od 1,8 mld dolarów, aukcja będzie rozpoczynać się o 7.00, a kończyć o 16.00 każdego dnia, oprócz soboty, kiedy to aukcja będzie trwała od 6.00 – 7.00 do 12.00; licytacja będzie zapisywana w komputerze, a także na kartkach papieru; każda z tur licytacji będzie trwała nie mniej niż 15 minut i nie więcej niż 120 minut.; pomiędzy dwoma rundami musi być przynajmniej 5 minut przerwy; w ciągu pierwszych 10 rund licytacji oferta musi wzrosnąć przynajmniej 5 procent; po zakończeniu każdej z rund wyniki będą publikowane na stronach internetowych biura premiera oraz ministerstwa łączności; przedstawiciele operatorów nie mogą komunikować się między sobą, omawiać strategii, przygotowane dla nich będą osobne pokoje wyposażone w faksy, telefony i komputery.

I ciekawostka – nie wolno im używać telefonów komórkowych. Włoska aukcja licencji na UMTS będzie czwartą w Europie, po licytacji holenderskiej, brytyjskiej I niemieckiej.

Analitycy przewidują, że rząd włoski zarobi na aukcji około 21, 33 mld dolarów. W aukcji weźmie udział sześciu operatorów telekomunikacyjnych.