Właściciel Fotka.pl kupił serwis muzyczny

Firma Interaktywna sp. z o. o., właściciel Fotka.pl, kupiła serwis Emuzyka.pl Kwota transakcji nie jest znana. Nowy serwis pozwoli zwiększyć zasięg Grupy Fotka o ponad 500 tys. użytkowników (real users).

W serwisie EMuzyka.pl można znaleźć teksty piosenek, informacje o nowościach płytowych, teledyski, wiadomości muzyczne, recenzje płyt. W serwisie można też kupić dzwonki do telefonów, odtwarzacze MP3, plakaty i inne artykuły związane z muzyką.

We wrześniu 2007 r. Rafał Agnieszczak, prezes spółki Intearktywna sp. z o. o. zapowiadał chęć otwarcia sklepu z muzyką MP3 do pobrania. Serwis muzyczny dobrze wpisuje się w ten scenariusz.

Właściciel serwisu EMuzyka.pl nie będzie się już nim dłużej zajmował, skupi się na prowadzeniu sklepu internetowego, działającego dotychczas w ramach EMuzyka.pl. Fotka.pl podpisała umowę o współpracy z tym sklepem.

Witryna EMuzyka.pl miała według wrześniowych wyników badania Megapanel PBI/Gemius 1,12 mln użytkowników i ponad 11 mln odsłon. Gdyby Emuzyka.pl została włączona do serwisów Grupy Fotka.pl, zwiększyłyby one zasięg z 22,65% do poziomiu 26,84 % i 3,7 mln użytkowników (real users). Tym samym miałyby szansę wyprzedzić w rankingu Megapanel PBI/Gemius serwisy Grupy Gadu-Gadu, które miały we wrześniu 3,63 mln użytkowników i 26,33% zasięgu.

W rankingu Społeczności połączone siły serwisów Fotka.pl i EMuzyka.pl dałyby razem 23,25% zasięgu, w stosunku do 18,7% jakie we wrześniu miał serwis Fotka.pl. Dzięki temu Fotka.pl mogłaby uzyskać drugie miejsce w rankingu Społeczności.

Firma Gadu-Gadu S.A. przejęła w lipcu serwis Fora.pl, który jest obecnie jedną z witryn w ramach agregatu Moja Generacja Megapanel.

Kwota transakcji nie jest znana, nieoficjalnie mówi się, że jej kwota na pewno nie przekroczyła miliona złotych.

Na pytania Internet Standard odpowiada Rafał Agnieszczak, prezes Interaktywna sp. z o. o.
Dlaczego akurat Emuzyka.pl?

Emuzyka.pl to jeden z nielicznych serwisów na rynku z oglądalnością powyżej 1mln RU, możliwym do kupienia za "normalne" pieniądze, a przy okazji interesujący tematycznie. Nie musimy kupować aby kamuflować niedostatków swojego serwisu dodaniem dużej ilości Real Users i odsłon, chociaż przyznaję, że wyprzedzenie Gadu-Gadu w kategorii Społeczności jak i głównym rankingu Megapanelu ma swoje plusy. Łatwiej sprzedawać reklamę mając większą masę krytyczną. Dla nas ten zakup to jednak w głównej mierze pierwszy krok do wejścia na rynek muzyczny gdzie są duże pieniądze do zarobienia.

Dodatkowo pamiętajmy, że za kilka miesięcy wchodzi do Polski Myspace.com dla którego muzyka będzie prawdopodobnie głównym sposobem na przyciągnięcie użytkowników.

Jak serwis będzie się rozwijał pod skrzydłami Fotka.pl?

Mając lojalnych użytkowników na Fotka.pl oraz nowy i bardzo pojemny brand jesteśmy w stanie rozwinąć się mocno w kierunku muzycznym. Mówimy tu nie tylko o sprzedaży plików mp3 bo to nie takie proste i nie takie szybkie ale również o kontencie mobilnym na komórki, wprowadzeniu elementów społecznościowych znanych z Myspace oraz sprzedaży muzyki w ramach wirtualnego operatora. Uważamy, że to nieodkryty jeszcze rynek. Nawet jeśli 1 utwór to koszt 3-4 złotych, to nastolatka stać będzie na kilka nowych utworów w miesiącu. Nie potrzebna jest do tego nawet duża baza utworów, nie mamy ambicji konkurować z iTunes czy choćby iplay. Radio Eska zaprogramowane jest na ok. 150 utworów kręcących się przez cały miesiąc. Wystarczy więc kilkaset piosenek aby zaspokoić zapotrzebowanie większości osób.

Jaka będzie rola dotychczasowego właściciela serwisu?

Oddzielną częścią biznesu jest sprzedaż odtwarzaczy mp3, także z pre-loadowaną muzyką. Tym biznesem chcielibyśmy się podzielić z dotychczasowym właścicielem Emuzyki. Nadal będzie on właścicielem sklepu z takimi odtwarzaczami, a by zobowiązaliśmy się do jego promowania i zwiększenia obrotów. Mamy jeszcze ok. 2 lata do momentu kiedy komórki przejmą rolę odtwarzaczy mp3 - warto wykorzystać ten czas, a jednocześnie być gotowym na zmiany (chociażby ostatnia oferta muzyczna Orange jest tego jaskółką).

Jaka była kwota transakcji?

Kilkaset tysięcy złotych.

Aktualizacja: 28 listopada 2007 08:08

Dodaliśmy wywiad z Rafałem Agnieszczakiem, prezesem Interaktywna sp. z o. o., firmy która jest właścicielem serwisu Fotka.pl