Wirusy zagrażają telefonom komórkowym?

Wirusy, które kasują książkę adresową, skrzynki odbiorcze zablokowane przez zalew sms-owego spamu, destruktywne kody rozprzestrzeniające się za pomocą technologii Bluetooth... Czy tak będzie wyglądać przyszłość telefonów komórkowych?

Brian Petersen, dyrektor zarządzający duńskiej firmy Virus112, jest zdania, że telefony komórkowe wydają się podatne na atak wirusów ze względu na używane oprogramowanie. Wirus może zostać w łatwy sposób przesłany emailem do telefonu lub asystenta PDA.

Technologia Bluetooth, wykorzystywana między innymi do przesyłania poczty elektronicznej i innych danych, także stanowi potencjalne zagrożenie. Technologię tę wykorzystuje między innymi "Cabir", pierwszy robak komórkowy. W opinii producentów oprogramowania antywirusowego nie stanowi on jednak poważnego zagrożenia i może zostać z łatwością usunięty.

Zdaniem ekspertów, twórcy wirusów mogą wykorzystać przede wszystkim niewiedzę użytkowników telefonów komórkowych i ich nieznajomość zagadnień technologii sieci komórkowych. "Otrzymanie niespodziewanej wiadomości niewiadomego pochodzenia (tzw. bluejacking), może utwierdzić abonenta w przekonaniu, że stał się ofiarą wirusowego ataku" - twierdzi Graham Cluley, przedstawiciel brytyjskiej firmy Sophos PLC, zajmującej się ochroną antyspamową i antywirusową.

Cluley przekonuje, że jak dotąd nie zanotowano obecności wirusów w telefonach używanych na co dzień przez abonentów sieci komórkowych. "Raporty, które otrzymuje nasza firma, odnoszą się tylko do laboratoryjnych badań nad potencjalnym zagrożeniem ze strony komórkowych wirusów" - dodaje Cluley.

W 2004 r. eksperci zidentyfikowali na całym świecie jedynie pięć wirusów destabilizujących działanie komórek. Wszystkie one powstały jednak w laboratoriach badawczych i przez cały czas pozostawały pod kontrolą.

Tymczasem japoński koncern NTT DoCoMo rozpoczął już dystrybucję produkowanych przez siebie telefonów z zaimplementowanym oprogramowaniem antywirusowym firmy McAfee. Przedstawiciele McAfee przewidują, że w 2005 r. na podobną praktykę zdecydują się amerykańskie i europejskie firmy telekomunikacyjne.