Wirtualne pieniądze

O bankowości elektronicznej rozmawiamy z Tomaszem Mentlem, Zastępcą Dyrektora Centrum Bankowości Elektronicznej TELEPEKAO 24.

Dlaczego klienci banku muszą zakładać osobne konto, żeby korzystać z bankowości internetowej?

Każdy klient ma możliwość wyboru rodzaju konta, który najbardziej mu odpowiada. Mając na przykład Eurokonto WWW (charakteryzujące się dostępem przez Internet) nie potrzebuje już innego konta, ponieważ produkt ten w pełni zaspokaja potrzeby klientów. Łączy on bankowość tradycyjną i elektroniczną, ponieważ możliwości załatwienia spraw w Sieci, klient może wykonywać również operacje na rachunku w dowolnym tradycyjnym oddziale Banku Pekao S.A.

Inne rodzaje Eurokont mają cechy, które w danym momencie dla klienta są ważniejsze niż dostęp przez Internet.

Pekao S.A. oferuje różne produkty skierowane do różnych grup klientów.

Bank wyszedł z założenia, że warto oferować różne pakiety skierowane do różnych odbiorców zamiast wielu usług w ramach jednego. Dlatego też zwykłe Eurokonto nie daje dostępu do usług internetowych. Ta polityka się sprawdza. Mamy już około 8 tysięcy użytkowników Eurokonta WWW, co uważam za dobry wynik na polskim rynku.

Dlaczego chętni muszą nieraz czekać tygodniami na założenie wirtualnego ROR?

Na początku tego roku mieliśmy wyjątkowo dużo zgłoszeń i rozpatrzenie wszystkich zajmowało sporo czasu. Po usprawnieniu systemu Eurokonto WWW jest zakładane w ciągu tygodnia. Natomiast jeśli klient chce do niego otrzymać od razu kartę płatniczą, musi poczekać następny tydzień, ponieważ wymaga to dodatkowych czynności i zaangażowania innych jednostek banku, zajmujących się przygotowywaniem i wydawaniem kart.

Jakie nowości wprowadzono ostatnio do oferty internetowej?

Obecnie klient w ramach Eurokonta WWW ma dostęp do pełnej oferty bankowej. Początkowo nie mógł wpłacać na nie gotówki (obsługiwano tylko przelewy), teraz to się zmieniło. Poza tym pożyczkę w koncie można uzyskać bezpośrednio przez Internet, bez konieczności wizyty w banku. Poprzednie niedogodności wynikały głównie z tego, że sam pomysł został zrealizowany jeszcze w ramach Powszechnego Banku Gospodarczego w 1998 roku.