Wirtualna Telekomunikacja Polska

Choć minął termin objęcia kontrolnego pakietu akcji Wirtualnej Polski przez Telekomunikację Polską, negocjacje trwają. Przedstawiciele spółek zapewniają, że transakcja dojdzie do skutku.

Choć minął termin objęcia kontrolnego pakietu akcji Wirtualnej Polski przez Telekomunikację Polską, negocjacje trwają. Przedstawiciele spółek zapewniają, że transakcja dojdzie do skutku.

Z końcem czerwca minął termin, w którym Telekomunikacja Polska miała objąć kontrolny pakiet portalu Wirtualna Polska. Okazało się, że negocjacje nie były łatwe i przedłużyły się. O negocjacyjnych kłopotach przedstawiciele operatora mówią niechętnie. Wszystkiemu winne okazały się due dilligence i... wakacje. Badanie finansowej sytuacji portalu z Wybrzeża trochę się przeciągnęło, a potem część uczestników rozmów wyjechała. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele TP SA. Najbliższy spodziewany termin zamknięcia transakcji to połowa sierpnia.

Wirtualna Telekomunikacja Polska

Maciej Grabski, wiceprezes Wirtualnej Polski

Tajemnicą bardzo ściśle ukrywaną przez obie spółki pozostaje cena, jaką zamierza zapłacić Telekomunikacja Polska za 50% i jedną akcję Wirtualnej Polski, oraz to, ile chcą zarobić na transakcji udziałowcy portalu. Pod koniec czerwca prasa donosiła, że obie strony nie mogą dojść do porozumienia, gdyż główny udziałowiec portalu - Centrum Nowych Technologii, który w praktyce jest podmiotem zależnym od zarządu WP - żąda zbyt wiele za utratę kontroli nad jednym z najpopularniejszych polskich portali. A na proponowane przez CNT warunki operator nie zamierzał przystać. "Obowiązuje mnie klauzula tajności negocjacji i w związku z tym nie mogę udzielać informacji na temat finansowych warunków transakcji" - mówi Maciej Grabski, wiceprezes Wirtualnej Polski.

Ale z jego wypowiedzi jasno wynika, że nawet jeśli wystąpiły różnice zdań przy rozmowach, to wkrótce Telekomunikacja Polska wejdzie kapitałowo do Wirtualnej Polski. "To także kwestia przedyskutowania innych punktów, nie tylko finansów. Nie chciałbym przepowiadać terminu zakończenia negocjacji, ale mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej" - dodaje Maciej Grabski. "Umowy nie zawarto do końca czerwca, gdyż negocjacje się przedłużyły. Chcemy je zakończyć jak najszybciej. Co do ceny nie mogę nic powiedzieć, gdyż obowiązuje nas klauzula poufności" - powiedział Michał Potocki, zastępca dyrektora biura prasowego TP SA, zarzekając się, że treści wypowiedzi z Maciejem Grabskim nie uzgadniał. Pewne posunięcia Telekomunikacji Polskiej przekonują, iż negocjacje zostaną szybko zakończone, a operator przygotowuje się do wprowadzenia Wirtualnej Polski do grupy kapitałowej.

Sugerują to osoby z TP SA związane z negocjacjami z WP. Widać to szczególnie w strategii działania wobec spółki zależnej TP Internet. Najpierw działalności zaprzestała związana z nią spółka Erada, do której należał wortal ubezpieczeniowy Pilot Finansowy. Obecnie TP SA chce pozbyć się posiadanego 50,6-proc. pakietu akcji spółki Parkiet Media, wydawcy m.in. Gazety Giełdy PARKIET, w którego zakup zainwestowano 20 mln zł. Kolejnym posunięciem ma być fuzja Wirtualnej Polski z Portalem.pl. Gdańszczanie mają przejąć z Portalu.pl to, co ma najlepsze - Multiportal.pl, czyli tę jego część, dzięki której możliwe jest odtwarzanie multimedialnych transmisji w czasie rzeczywistym (np. programu Big Brother). Portal.pl jako jedyny w Polsce miał takie możliwości techniczne. Teraz ma je mieć Wirtualna Polska, a Portal.pl przestanie istnieć.

Telekomunikacja Polska i Wirtualna Polska zamierzają świadczyć usługi dostępowe do Internetu dla zarejestrowanych użytkowników portalu. TP SA proponuje sama takie usługi. I dalej będzie je świadczyć, ale stali użytkownicy portalu z Gdańska otrzymają zapewne preferencje. Jakie - na razie nie wiadomo.