Windows XP bez tagów inteligentnych

Microsoft zdecydował się nie włączać do nowej wersji swojego systemu operacyjnego Windows XP technologii tzw. inteligentnych tagów, która miała zmienić przyzwyczajenia internautów.

Tagi – pojawiające się podczas surfowania przy użyciu przeglądarki w postaci przycisków - miały pozwolić powiązać dowolne słowo z wybraną przez Microsoft stroną internetową. Tak więc na przykład czytając o liniach lotniczych, internauta uzyskiwałby możliwość przeniesienia się na stronę oferującą bilety lotnicze lub wycieczki last minute. Microsoft zrezygnował ostatecznie z umieszczenia ich w 6</a>, który będzie dołączony do Windows XP.

Rzecznik firmy z Redmond potwierdził informację, że nowe rozwiązanie nie pojawi się w ostatecznej wersji systemu, którego premierę zapowiedziano na 25 października br. Zadecydować o tym miały “przesłanki zewnętrzne”, jakkolwiek nie wykluczone jest pojawienie się tagów w kolejnych wersjach systemu.

"Nie oznacze to, że porzucamy tę technolgię. Wprost przeciwnie. Uważamy, że może ona bardzo zwiększyć produktywność użytkowników, jak ma to miejsce w aplikacjach z rodziny Microsoft Office XP. W przyszłości, technologia ta będzie rozwijana w taki sposób, aby ułatwić firmom trzecim tworzenie własnych znaczników" - powiedział Michał Gołębiewski, rzecznik polskiego Microsoftu.

Krytycy zarzucali Microsoftowi, że przy pomocy tagów będzie chciał narzucać użytkownikom korzystanie z sieciowych zasobów dobranych przez firmę z Redmond. Tak więc np. informacje giełdowe, sportowe czy dotyczące uniwersytetów uzyskiwałby wyłącznie poprzez odpowiedni serwis MSN.

Tagi funkcjonują już natomiast w nowej wersji pakietu Office XP. Podczas pracy z programami Microsoftu umożliwiają użytkownikowi odszukiwanie i łączenie niezbędnych informacji i danych znajdujących się w Sieci lub innych programach.

<i>Źródło: cnet.com</i>