Wikipedia: 16 milionów dolarów albo nie będziemy za darmo

Fundacja Wikimedia podała właśnie sumę, jakiej potrzebuje by Wikipedia ciągle pozostała darmowa. Tym razem jest to dwukrotność kwoty jaką udało się zebrać w zeszłym roku. Czy tegoroczny fundraising ma szanse na sukces?

Tegoroczna kampania zbierania funduszy na utrzymanie Wikipedii właśnie ruszyła. W tym roku cel finansowy jaki postawiła przed sobą Fundacja Wikimedia jest bardzo ambitny - 16 milionów dolarów w dwa miesiące.

W notce na oficjalnym blogu Wikimedii jeden z pracowników fundacji wyjaśnia, że pieniądze te są potrzebne m.in. na utrzymanie jednej z najpopularniejszych witryn na świecie - mającej 400 milionów odsłon miesięcznie Wikipedii. Wedle oficjalnej informacji prasowej zebranie 16 milionów dolarów ma umożliwić "utrzymanie Wikipedii oraz siostrzanych projektów dostępnych za darmo dla ludzi na całym świecie".

Znacznie zwiększony budżet jest związany z intensywnym wzrostem ruchu w serwisie. "Od 2007 roku liczba czytelników podwoiła się, a we wrześniu tego roku zanotowaliśmy najwyższy ruch w historii" - możemy przeczytać we wpisie.

W zeszłym roku Wikimedia zebrała ponad 8 milionów dolarów. Wsparcie zostało udzielone z ponad 240 tysięcy źródeł. Podobnie jak poprzednio, zbieranie funduszy idzie w parze z kampanią informacyjną wyświetlaną na wszystkich serwisach zarządzanych przez fundację. Wprost z niej zainteresowani pomocą mogą dokonał wpłaty na konto Wikimedia Foundation.