Wielka wytwórnia w P2P

Wytwórnia Universal Music Group (jedna z pięciu największych światowych firm fonograficznych) udostępni nagrania wszystkich artystów ze swojego katalogu w nowym serwisie P2P, tworzonym właśnie przez amerykańską firmą Snocap - dowiedziała się agencja AP.

Snocap pracuje właśnie nad stworzeniem w pełni bezpiecznego i gwarantującego poszanowanie praw autorskich systemu dystrybucji plików muzycznych z wykorzystaniem technologii peer-to-peer. Z niepotwierdzonych na razie przez firmę doniesień wynika, że w momencie uruchomienia nowego serwisu jego użytkownicy uzyskają dostęp do całego katalogu UMG - czyli m.in. nagrań U2, Eminema, Boba Marley'a, Papa Roach czy Rammstein.

Twórca Snocap jest Shawn Fanning - autor legendarnego Napstera. Serwis ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Warto przypomnieć, że udostępnienie swoich zasobów w systemie P2P planuje również wytwórnia Sony BMG. Firma pracuje właśnie wspólnie z Groksterem (operatorem sieci P2P) nad uruchomieniem nowej sieci bezpośredniej wymiany plików, wyposażonej w system zarządzania cyfrowymi prawami autorskimi. Niewykluczone zresztą, że w przedsięwzięciu tym zostanie wykorzystana technologia opracowana przez Fanninga na potrzeby Snocap (więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj).