Wielka piątka w dół

Rating czołowych europejskich koncernów telekomunikacyjnych może zostać obniżony - ostrzegła agencja Moody’s.

Ostrzeżenie dotyczy British Telecommunication, France Telecom, Deutsche Telekom, KPN i Sonery. Rating holenderskiego KPN został przez agencję już obniżony do noty Baa2. Pozostałym czterem grozi utrata ratingu A. Holenderski koncern jest zaledwie o dwie noty powyżej ratingu: „wysokie ryzyko kredytowe”.

Przyczyną jest wysokie zadłużenie spowodowane intensywnymi przejęciami i wydatkami na koncesje UMTS. Europejskie telekomy sprzedały już w tym roku obligacje o wartości 31 mld USD i będą chciały przed 31 grudnia pozyskać jeszcze 54 mld USD.

Analitycy Moody’s oceniają koszt budowy jednej sieci 3G na 89 mld USD w ciągu 10 lat i uważają, że te nakłady zaczną się zwracać nie wcześniej niż po 4 latach od uruchomienia sieci.

Wobec osłabienia rynku telekomunikacyjnego plany redukcji długów, jakie przedsięwzięły telekomy, mogą się nie powieść. Chociaż od zeszłego roku ich akcje potaniały średnio o 50%, dalsza przecena jest zdaniem analityków Moody’s, prawdopodobna, co jeszcze bardziej utrudni pozyskanie funduszy na rynku finansowym.

<i>Źródło: Bloomberg</i>