Wielka Brytania: szerokopasmowy dostęp dla każdego

Operator British Telecom poinformował o swoich ambitnych planach uczynienia z wysp brytyjskich imperium szerokopasmowego. Firma chce zamienić istniejące linie na ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), który umożliwia szybki dostęp do Internetu.

Szczegóły planów British Telecom podał serwis BBC. Operator zamierza w najbliższym czasie przekształcić kolejne 600 linii na ADSL, co oznacza, że ok. 2 miliony domostw będzie mogło korzystać z szybkiego Internetu. BT zadecydowało, że to dopiero początek wielkiej kampanii oferowania użytkownikom atrakcyjnej oferty dostępowej. W założeniach operator chce dokonać zmian 2,3 tys. linii. Tym samym Brytyjczycy na całej powierzchni wysp będą mieli możliwość skorzystania z szerokopasmowego dostępu do Sieci.

Jedynym problemem, które widzi BT, jest przekonanie Brytyjczyków, że warto zainwestować w szybki dostęp do Internetu. W niektórych rejonach z pewnością problematyczna będzie też odległość domostwa od węzła linii, która ma być zmieniona na ADSL.

W tej chwili usługa jest już oferowana wszystkim tym, którzy wyrazili chęć jej posiadania w rejonach, gdzie dokonano zmiany na ADSL.

Przedstawiciele rządu brytyjskiego zaznaczyli, że do 2005 roku domostwa w całym kraju będą miały możliwość korzystania z Internetu. Niewykluczone, że wszystkie będą posiadały szerokopasmowy dostęp do Sieci.

W Polsce o takim scenariuszu możemy jedynie pomarzyć. W naszym kraju jedynie 20% internautów korzysta z szerokopasmowego dostępu do Internetu (tym samym na 100 mieszkańców naszego kraju z broadbandu korzysta 0,03 osoby). Ta oferta jest wciąż u nas za droga i za mało rozpowszechniona.