Wielka Brytania: Wikipedia ocenzurowana

Wielu fanów grupy The Scorpions nie kryło swojego wzburzenia, gdy brytyjscy dostawcy internetowi zablokowali stronę opisującą jeden z albumów zespołu. Na okładce płyty znajduje się zdjęcie nagiej dziewczynki siedzącej za rozbitą szybą.

W ostatnim czasie brytyjski oddział Internet Watch Foundation rozpoczął kontrolowanie zawartości encyklopedii Wikipedia na Wyspach Brytyjskich. Pierwsze efekty widać już teraz. Zablokowany został dostęp do strony opisującej jedną z płyt zespołu The Scorpions, Virgin Killer.

Powód? Na okładce albumu znajduje się zdjęcie nagiej dziewczynki siedzącej za rozbitą szybą. Organizacja, mająca za zadanie przeciwdziałać pornografii dziecięcej ukazującej się w sieci, zdecydowała że fotografia ta nie może być publikowana w serwisie Wikipedia. Zablokowano więc całą stronę przedstawiającą album.

Internet Watch Foundation tłumaczy, że cala sprawa została przedyskutowana z przedstawicielami brytyjskiej policji. Zgłoszono więc odpowiedni wniosek do krajowych dostawców Internetu, a ci zablokowali "kontrowersyjną" stronę. Specjaliści szacują, że ze strony nie może korzystać około 95% mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Sprawa jest o tyle dziwna, że sprzedaż płyty Virgin Killer jest w Wielkiej Brytanii nadal możliwa. Co więcej, okładka albumu powstała aż... 32 lata temu.

Zainteresowanych wyglądem płyty zapraszamy na oficjalną stronę zespołu The Scorpions.

Aktualizacja: 10 grudnia 2008 12:02

Blokada strony zawierająca kontrowersyjną okładkę płyty została już zdjęta. Powodem takiej decyzji była argumentacja Wikiemedii, właściciela Wikipedii, że okładka ta dostępna jest już od dłuższego czasu w Internecie. Miała się ona znajdować m.in. na stronie jednego z największych sklepów internetowych, Amazon.com. Dzięki temu 95% internautów znów będzie miało dostęp do strony zawierającej informację o tym albumie.

Cała sprawa zaczęła się 4. grudnia, kiedy to IWF, czyli fundacja zajmująca się monitorowaniem treści w Internecie, otrzymała zgłoszenie o nieodpowiednim zdjęciu mającym znajdować się w Wikipedii.

IWF poinformowała, że bardzo przeprasza za trudności, jakie mogła sprawić jej decyzja. Zapewnia ona, że podjęła ona taki krok w dobrej wierze, jednak efekt takiej decyzji okazał się odwrotny do zamierzonego.