WiMax coraz bliżej

WiMax Forum, organizacja zajmująca się przygotowaniem i wdrażaniem nowego standardu łączności bezprzewodowej, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zaprezentuje system, wg którego udzielane będą producentom sprzętu certyfikaty zgodności. Już w tej chwili trwają nieformalne testy urządzeń przedstawionych przez niektórych dostawców.

"Niektórzy producenci już w tej chwili dostarczyli sprzęt do laboratorium Cetecom, w Maladze, gdzie odbywać się będzie proces certyfikacji. Ostatnie tygodnie spędziliśmy na przygotowaniu spójnego programu, w tym oprogramowania i sprzętu niezbędnego do testów" - powiedział Gordon Antonello, szef zajmującego się testami działu WiMax Forum. "W przyszłym tygodniu zakończymy ten etap" - dodał.

Najprawdopodobniej oficjalna faza testów rozpocznie się w październiku 2005. Przedstawiciele WiMax Forum szacują, że pierwsze certyfikowane produkty pracujące w standardzie IEEE 802.16-2004 pojawią się pod koniec roku. Niestety, wielu producentów sprzętu szacuje że takie przewidywania są mocno nierealistyczne. Przypominają oni, że na przykład w styczniu 2004 WiMax Forum zapowiadało początek certyfikowania produktów na pierwszy kwartał 2005.

Więcej informacji o WiMax możecie państwo znaleźć w artykule: Oczekiwania urealnione