WiMAX Exatela w Warszawie i Krakowie

Kraków i Warszawa - to pierwsze miasta, w których Exatel zamierza uruchomić usługę dostępu do Internetu w technologii WiMAX - podaje Puls Biznesu. Dalsze plany obejmują pokrycie zasięgiem tej sieci, do połowy 2007 r. 19 kolejnych miast. Projekt pochłonie 80 mln zł. Docelowo WiMAX oferowanych przez Exatela ma być dostępny w 37 miastach.

Według Pulsu Biznesu, jeszcze w tym tygodniu Exatel rozpocznie podpisywanie umów z klientami na usługi dostępu do Internetu i połączeń telefonicznych oparte na VoIP. W zależności od reakcji rynku, Exatel zadecyduje o ostatecznym kształcie oferty. Dziennik przypomina, że wielokrotnie zmieniający się zarząd tego operatora - należącego do Polskich Sieci Elektroenergetycznych - zapowiadał, że WiMAX będzie jednym z głównych kierunków rozwoju. Poprzednie plany zakładały pokrycie zasięgiem 36 miast Polski do końca br. Projekt miał pochłonąć 150 mln zł.

Cytowany przez Puls Biznesu Wojciech Lubczyński, pełniący obowiązki prezesa Exatela, zapowiada, że pierwsze przychody z usług WiMAX spodziewane są w przyszłym roku. Operator zakłada pozyskanie kilkunastu tysięcy klientów. Wojciech Lubczyński pełni obowiązki prezesa firmy do czasu zakończenia konkursu na następcę Jarosława Starczewskiego, który niedawno złożył rezygnację.

Przypomnijmy, Exatel startował w maju br. w przetargu na rezerwacje lokalnych częstotliwości 3,6-3,8 GHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej unieważnił jednak 317 postępowań przetargowych, ze względu na uchybienia formalne, jakie zaistniały w dwuetapowym postępowaniu prowadzonym przez oddziały UKE.

Plany wobec WiMax ma także Netia. Operator ten - bazując na sprzęcie dostarczonym przez Alcatela - planuje uruchomić do końca br. tego typu sieć w kilkudziesięciu miastach Polski. Budowę sieci dostępowych w technologii WiMAX planuje także amerykańska firma Clearwire. Pierwsze tego typu usługi tej firmy mają być udostępnione klientom w 2007 r.