WiFi Polkomtela

Operator przygotowuje się do wprowadzenia usług dostępu do Internetu z wykorzystaniem technologii WLAN. Do końca br. firma zamierza uruchomić sieć kilkunastu punktów dostępowych w standardzie 802.11b.

Nowa oferta skierowana będzie głownie do klientów biznesowych. Polkomtel zainstaluje stacje radiowe w miejscach użyteczności publicznej. Firma na razie nie podaje konkretnych lokalizacji. Z pewnością WLAN udostępniony zostanie na terenie dworca lotniczego Okęcie i wybranych hoteli. Płatność za usługi będzie można regulować np. wysyłając wiadomość SMS. Według przedstawicieli firmy, oprócz dostępu czasowego, rozważany jest także wariant abonamentowy. Operator nie przedstawił jeszcze cennika usług.

Standard 802.11b zapewnia dwukierunkową transmisję danych z przepustowością maksymalną sięgającą 11 Mb/s. Polkomtel przewiduje, że - wzorem państwa zachodnich - bezprzewodowy publiczny dostęp do Internetu zyska znaczą popularność również w Polsce. Z danych IDC wynika, że do 2005 r. na świecie będzie zainstalowanych ok. 118 tys. punktów dostępowych WiFi. Szacunki Gartner Group zakładają, że do 2007 r. w Europie z publicznych "hot spot'ów" będzie aktywnie korzystać ok. 10 mln osób.

Do upowszechnia usług WiFi przyczyni się zapewne szersze wsparcie dla tej radiowej technologii wśród producentów komputerów przenośnych. Intel przewiduje, że wkrótce połowa z oferowanych na rynku nowych notebooków będzie wykorzystywać opracowane przez koncern rozwiązanie reklamowane marką Centrino. Jest to zestaw trzech układów (niskonapięciowy procesor Pentium M, chipset serii 855 oraz moduł WiFi) optymalizowanych pod kątem urządzeń przenośnych. Według danych Intela nowy procesor Pentium M zapewnia ok. 15% większą średnią wydajność od układów linii Pentium 4 M. W dodatku - jak utrzymuje producent - czas pracy komputera z tym procesorem przy zasilaniu bateryjnym wydłuża się do ok. 5 godzin. Jeszcze w I połowie 2003 r. Intel ma rozpocząć sprzedaż zestawów Centrino z interfejsami bezprzewodowymi standardu 802.11g. Zapewnia on przepustowość na poziomie 54 Mb/s. Ostateczna specyfikacja 11g nie została jeszcze zatwierdzona.