Weryfikacja wieku inaczej

Brytyjska firma Experian poinformowała, że prowadzi prace nad stworzeniem nowego systemu weryfikacji wieku tych użytkowników Internetu, którzy nie posiadają kart kredytowych.

Nowy system weryfikacji ma wykorzystywać dane gromadzone w publicznych bazach danych. Powstaje on w celu ochrony przed oszustwami i zabezpieczenia przed dostępem nieletnich do materiałów i usług przeznaczonych wyłącznie dla pełnoletnich użytkowników. System oferuje weryfikację wieku osób nie posiadających kart kredytowych, co jest o tyle istotne, że w Wielkiej Brytanii takich kart nie posiada ok. 35% osób w wieku powyżej 18 lat.

Experian twierdzi, że opracowana przez nich metoda przyczyni się do zwiększenia sprzedaży online, gdyż takie usługi jak hazard, sklepy z alkoholem i filmami wideo czy systemy finansowe staną się dostępne także dla tych dorosłych, którzy jeszcze nie posiadają kart kredytowych, a dostawcy tych usług będą mieć pewność, że prowadzą transakcje z osobami pełnoletnimi.

System Interactive Age Check (iAC) będzie udostępniał "akredytowanym" stronom internetowym możliwość sprawdzenia w bazie danych informacji na temat wieku danego użytkownika. Po poprawnej weryfikacji, strony będą udostępniane użytkownikowi. Wszystkie strony chronione przez iAC będą wyświetlane z logo systemu. Witryny te będą poddawane testom na poprawność działania zabezpieczenia. W przypadku trzykrotnego wykrycia udostępnienia materiałów chronionych limitem wieku osobom niepełnoletnim, strona będzie pozbawiana logo systemu iAC i umieszczana w wykazie witryn oferujących materiały przeznaczone tylko dla dorosłych.