WIPO rozstrzygnęło spór o domenę

Działające w Genewie Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) zadecydowało w sporze pomiędzy polską Fundacją Tumult, a osobą, która zarezerwowała domenę ze znakiem towarowym należącym do fundacji.

Domena camerimage.com została zarejestrowana w 2002 r. O prawo do znaku towarowego zawartego w domenie upomniała się jednak Fundacja Tumult, która jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Po wielu nieudanych próbach odzyskania domeny, Fundacja Tumult postanowiła wnieść w tym roku powództwo do WIPO, który mieści się w Genewie. Dzięki decyzji panelu arbitrażowego powołanego przez WIPO domena camerimage.com trafiła do rąk Fundacji Tumult. Obecnie camerimage.com przekierowuje internautów do oficjalnej strony Festiwalu Plus Camerimage .

W uzasadnieniu decyzji WIPO podało między innymi, że "Camerimage" to słowo specjalnie stworzone. Używane przez 15 lat jako nazwa Festiwalu, stało się dla niego charakterystyczne i rozpoznawalne. Stwierdzono także, że rejestrujący domenę camerimage.com nie posiadał żadnych praw do znaku towarowego "Camerimage" i nie był upoważniony do jego używania, a domena była zarejestrowana i używana w złej wierze.

Więcej szczegółów na temat przebiegu sprawy można znaleźć na stronie internetowej www.wipo.int gdzie została opublikowana decyzja w sprawie domeny camerimage.com (case number - D2008-0669). Oto link do decyzji: http://www.wipo.int/amc/en/domains/decisionsx/list.jsp?prefix=D&year=2008&seq_min=600&seq_max=799