W czyje ręce przejdzie Skype?

Robert Cringely, znany publicysta prowadzący blog "I, Cringely" poinformował niedawno, że spółka Skype może zostać kupiona za 3 mld USD. Nabywcą miała stać się News Corp. Choć plotki nie potwierdziły się, to jednak pytanie o możliwość sprzedaży podbijającego rynek operatora telefonii internetowej pozostaje otwarte.

Według Cringely'a przejęcie spółki Skype to tylko kwestia czasu, podana kwota zaś jest tylko orientacyjna. Przy 3 mld USD, każdego z 20 mln użytkowników popularnej aplikacji komunikacyjnej "wyceniono" na ok. 150 USD. Publicysta twierdzi, że skoro pojawiły się informacje o zainteresowaniu spółką ze strony News Corp. (przejęła niedawno MySpace.com za 580 mln USD), to na pewno kilka innych dużych korporacji również rozważa nabycie Skype'a.

Publikacja Cringely'a spowodowała, iż ponownie zaczęto rozmawiać w kręgach IT o przyszłości Skype'a. Część osób, wypowiadających się w tej kwestii wskazuje, że dla spółki najlepszym rozwiązaniem byłaby fuzja z jednym z operatorów sieci komórkowych (mówi się o T-Mobile). Inni zastanawiają się, jaka jest prawdziwa wartość Skype'a - przedział cenowy waha się w granicach 3-30 mld USD.