W Stanach jest już Facebook Places

Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, ogłosił dziś nową usługę o nazwie Places (Miejsca). Tak, jak się spodziewano, na spotkaniu w Palo Alto mówiono o geolokalizacji. Nowa funkcja ma pomóc w odnajdywaniu znajomych na mapie i przekazywaniu informacji o swoim miejscu pobytu.

W Stanach jest już Facebook Places

Facebook Places na telefonie iPhone

To będzie naprawdę świetne i interesujące lato! - powiedział Zuckerberg na samym początku spotkania. Mamy dużo nowych produktów, które niebawem się ukażą. Pierwszy z nich to przygotowana na smartfony usługa Places.

Facebook Miejsca zaprojektowano do trzech głównych rzeczy:

  • Informowania znajomych, gdzie aktualnie jesteśmy
  • Sprawdzania, którzy znajomi są teraz w pobliżu
  • Poznawania ciekawych miejsc, w których bywają znajomi

Michael Sharon, menadżer produktu Places, przedstawił możliwości nowej usługi, z których wiele spopularyzował już serwis Foursquare. Dzięki nowej aplikacji dla iPhone'a lub przez stronę touch.facebook.com, użytkownicy będą mogli sprawdzić, gdzie są ich przyjaciele.

Ochrona prywatności

Dla tych, którzy martwią się o swoją prywatność, Sharon zaprezentował też funkcje bezpieczeństwa. Domyślnie, nasze "meldowanie się" widzą tylko znajomi, jednak Miejsca można ustawić tak, jak się chce. Można np. rozszerzyć usługę na wszystkich użytkowników Facebooka lub zamknąć ją do grona najbliższych przyjaciół.

w nowej usłudze będzie też tagowanie, czyli coś, co znamy już z opisywania zdjęć. Można będzie oznaczyć, którzy znajomi są z nami w danym miejscu. Z drugiej strony, będzie też można zdecydować na pozwolenie oznaczania swojej osoby przez poszczególnych użytkowników.

Miejsca będą też posiadać funkcję raportowania, która pozwoli zgłaszać do usunięcia lokalizacje, które są błędne, obraźliwe lub nieaktualne.

Dalsza część konferencji

Kiedy Sharon skończył przegląd możliwości, na scenie pojawili się twórcy popularnych serwisów opartych na geolokalizacji. Prezesi startupów Foursquare i Gowall zapewnili, że Facebook Places będzie można połączyć z ich usługami tak, by "meldunki" z Facebooka były w nich widoczne.

Ciekawe, czy nie znaczy to po prostu monopolizacji rynku przez Facebooka. Niewiele osób będzie utrzymywać swoje konta w innych serwisach, skoro wszystko to będzie można zrobić w jednym.

Podsumowując konferencję, wiceprezes Facebooka ds. produkcji Chris Cox mówił o przyszłości. Przewidywał on czas, gdy użytkownik będzie siedział w restauracji, a na ekranie jego komórki pojawi się wiadomość, kiedy byli tu jego przyjaciele i co zamawiali. Będzie mógł włączyć zdjęcia, by zobaczyć, jak się tam bawili.

Cox przewidywał moment, kiedy osoba podczas wizyty na plaży w San Francisco dowie się, że to właśnie miejsce pierwszego pocałunku jej rodziców. Co więcej, zobaczy zdjęcia tego pocałunku i usłyszy, co mówili o nim przyjaciele rodziców. Wizja ta była ciekawa, lecz na razie dość odległa.

Niestety, nowa usługa działa tylko w Stanach Zjednoczych. Mark Zuckerberg nie podał jeszcze informacji, kiedy Facebook Miejsca pojawią się w Polsce.