Visa z Microsoftem

Microsoft zamierza rozszerzyć funkcjonalność systemu Passport o możliwość autoryzowania transakcji internetowych realizowanych przy pomocy kart kredytowych Visa.

Koncern przejmie w tym celu firmę Arcot Systems, która zajmuje się tworzeniem internetowego systemu autoryzowania płatności dla banków współpracujących z Visa oraz MasterCard.

Umowa między obydwoma firmami zakłada, że system taki zostanie zaimplementowany do oferowanej swoim klientom przez Microsoft usługi Passport (jest to system, którego zadaniem jest m.in. uproszczenie i skrócenie wszelkich internetowych formalności - np. wypełniania formularzy podczas płacenia w e-sklepach). Dzięki takiemu rozwiązaniu, klient będzie mógł zapłacić karta Visa bez zbędnych formalności - wystarczy, że poda swój login i hasło z systemu Passport.

Do tej pory Microsoft oferował użytkownikom Passportu możliwość wprowadzenie informacji o karcie kredytowej, niezbędnych do autoryzowania płatności, jednak tylko 14% użytkowników systemu korzystało z tej opcji - prawdopodobnie obawiając się ujawnienia tych informacji osobom niepowołanym. Przedstawiciele koncernu spodziewają się, że teraz, po zintegrowaniu z Passportem bankowego systemu autoryzowania transakcji, więcej osób zaufa systemowi, zaaprobowanemu przez Visa oraz MasterCard.

Wedle ostatniego raportu firmy analitycznej Gartner, z Passportu korzysta obecnie ok. 14 mln użytkowników na całym świecie.