Ursynów bez kabli - za darmo

Firma Atcom uruchomiła na czas wakacji bezpłatny dostęp do Internetu drogą radiową. Sieć WiFi powstała na warszawskim Ursynowie i obejmuje na razie region Kabat i Natolina. Po wakacjach zasięg sieci ma już pokrywać całą dzielnicę.

Ursynów bez kabli - za darmo

Mapa zasięgu sieci bezprzewodowej Atcom na warszawskim Ursynowie

Jak powiedziała nam Dorota Margas, zajmująca się w Atcomie marketingiem i kontaktami z prasą, "zasięg usługi ma się stale zwiększać tak aby po wakacjach objąć wszystkie dzielnice Ursynowa".

"Jeśli zainteresowanie naszym projektem będzie spore, stały dostęp do Internetu moglibyśmy oferować docelowo za około 20-30 zł miesięcznie" powiedział prezes zarządu Atcom S.A., Adam Kaska. „W sieciach osiedlowych nielimitowany dostęp do Internetu, przez 24 godziny na dobę z własnym adresem IP, gwarantowanym pasmem oferujemy już za 43 zł miesięcznie dla prędkości 64kb/s , natomiast za 54 zł dla prędkości 128 kb/s.

Z dostępu do Internetu oferowanego przez naszą firmę będzie mógł skorzystać każdy, kto ma odpowiednią kartę lub inne kompatybilne urządzenie pracujące w najpopularniejszym obecnie standardzie 802.11b (transmisja danych z prędkością do 11 Mb/s). Osoby znajdujące się dalej od punktu dostępowego muszą ponadto posiadać dodatkowo antenę.”

Sprawdź swój zasięg

Osobom, które nie posiadają sprzętu do obsługi połączeń bezprzewodowych, Atcom oferuje zarówno karty jak i anteny. Ich ceny wahają się w granicach 100-300 zł.

Firma przymierza się także do uruchomienia wypożyczalni tego typu urządzeń. "Tam gdzie będziemy mieli wątpliwości co do zasięgu (np. na granicy naszej strefy), klient będzie mógł wypożyczyć urządzenie i sprawdzić, jak mu usługa działa. Po testach będzie mógł sprzęt bez problemu oddać. Niezależnie od tego, pomyślimy nad stałą dzierżawą tych urządzeń - teraz tez dzierżawimy modemy przy usłudze dostępu, jeśli klient nie chce ich kupować na stale. Wszystko będzie zależało od zainteresowania." powiedziała Dorota Margas.

Atkom chciałby zorganizować z Urządzem Gminy wspólną akcję promującą nową usługę. Nie wiadomo jednak czy taka inicjatywa się uda, jak wiadomo na Ursynowie działa dwóch głównych dostawców Internetu przez sieć telewizji kablowej – Aster i UPC (Chello), którzy z pewnością z pojawienia się darmowej konkurencji nie są zachwyceni.