Universal - filmy na trzy sposoby

Wytwórnia filmowa Universal Studios poinformowała o planach uruchomienia internetowego serwisu filmowego, w którym będzie można kupic filmy w postaci cyfrowej oraz na płycie DVD. Pliki zabezpieczone będą przed nieautoryzowanym kopiowaniem przy pomocy technologii DRM Microsoftu.

W ramach przygotowywanej przez Universal (we współpracy z firmą Lovefilm) usługi, klient kupujący film otrzyma trzy jego kopie. Jedna z nich przeznaczona będzie do odtwarzania na komputerze, druga - na urządzeniu przenośnym, zaś trzecia zapisana będzie na płycie DVD (którą dostarczy kurier).

Co ważne, pobieranie będzie odbywało się w modelu "download-to-own" - co znaczy, że pobrane pliki będą przechodziły na własność użytkownika. To odróżni nowy serwis od wielu podobnych, w których pliki są tylko wypożyczane użytkownikowi na pewien czas (tzn. zostają opatrzone datą wygaśnięcia, po której nie można już ich odtwarzać).

Serwis ma wystartować 10 kwietnia - na początku w jego ofercie znajdzie się 35 filmów, w tym m.in. "Duma i uprzedzenia" oraz "King Kong". Kupienie jednego filmu (trzech kopii) to wydatek rzędu 20 funtów (czyli równowartość ok. 110 zł).