Unia Europejska kontra Microsoft

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoft Corp. Firma Billa Gatesa zdominowała swoimi produktami rynek oprogramowania komputerów osobistych.

Postępowanie zostało wszczęte w odpowiedzi na wniosek złożony przez innego amerykańskiego producenta oprogramowania, Sun Microsystems Inc. Przedstawiciele Suna uważają, że Microsystem łamie zasady antymonopolowe Unii Europejskiej, „wprowadzając dyskryminujące licencjonowanie oraz odmawiając dokładnych informacji dotyczących systemu operacyjnego Windows”. Komisja Europejska zarzuca Microsoftowi wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku oprogramowania komputerów osobistych do wzmocnienia pozycji w sektorze oprogramowania serwerów.

Microsoft ma dwa miesiące, żeby odpowiedzieć na oficjalne pismo wystosowane do zarządu firmy przez Unię Europejską. Oczywiście może, także oficjalnie, poprosić o dodatkowy czas na ustosunkowanie się do zarzutów. Rzecznik Unii Amelia Torres twierdzi, że po otrzymaniu odpowiedzi od Microsoftu Komisja jeszcze w tym roku podejmie formalną decyzję.

Według Sun Microsystems, Microsoft ma 95 procent udział w rynku systemów operacyjnych do PC, a to czyni go monopolistą. Ponadto w październiku 1998 roku Microsoft odmówił Sunowi udzielenia informacji o interfejsie, który będzie współpracował z Windows 95 i 98, NT 4.0. Sun uważa także, że wprowadzenie Windows 2000 miało na celu ostateczne wyeliminowanie konkurencji z rynku oprogramowania.