Ujawniono kod źródłowy Cabira!

Ujawniony został kod źródłowy, który posłużył do stworzenia oryginalnej wersji Cabira, robaka atakującego telefony komórkowe. Jeden z członków grupy 29A, skupiającej twórców wirusów, opublikował kod na stronie internetowej.

Zdaniem Aleksandra Gostiewa z firmy Kaspersky Lab, producenta oprogramowania antywirusowego, dotychczas kod znany był jedynie nielicznym, w tym członkom grupy 29A. "Przypuszczamy, że Cabir został napisany przez któregoś z członków grupy, a kod źródłowy miał być pierwotnie umieszczony w elektronicznym dzienniku grupy. Jego publikacja w Internecie otworzy drogę do powstania wielu nowych wersji robaka." - uważa Gostiew.

Fińska firma F-Secure informuje, że tylko w grudniu ukazało się przynajmniej siedem modyfikacji robaka. Przedstawiciel F-Secure, Jarno Niemela, ostrzegł, że nowe warianty Cabira jeszcze skuteczniej wykorzystują technologię Bluetooth. Do tej pory robak przy każdym włączeniu telefonu replikował się tylko raz. Teraz podczas jednej sesji może przesłać się do wszystkich telefonów znajdujących się w swoim zasięgu.

Pierwsza wersja robaka została odkryta w czerwcu 2004 r. Cabir blokuje standardowe połączenia Bluetooth oraz powoduje szybkie rozładowanie baterii telefonicznej. O zagrożeniu ze strony Cabira pisaliśmy między innymi w artykułach "Cabir - pierwszy komórkowy wirus" oraz "Komórkowcy obawiają się wirusów".