USA: spadek wartości e-commerce

W Stanach Zjednoczonych wartość detalicznego handlu internetowego w 2 kwartale 2009 r. spadła o 1 procent w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku - wynika z estymacji firmy badawczej comScore. Na zakupy w sieci Amerykanie wydali 30,2 mld USD.

Najgorszy okres dla amerykańskiego rynku e-commerce przypadł na 4 kwartał 2008, kiedy jego wartość zmalała o 3% w porównaniu do analogicznego okresu w 2007 r.

Drugi kwartał 2009 r. jest kolejnym okresem malejących wydatków na handel internetowy: odnotowano wyniki o 1% niższy niż 12 miesięcy wcześniej (trzy pierwsze miesiące 2009 r. zakończyły się wynikiem 0%).

Zdaniem analityków comScore, osiągnięty wynik, mimo iż ujemny - w obliczu wciąż panującego spowolnienia gospodarczego - jest zadowalający i stanowić może pozytywny prognostyk na następny okres. Stagnacja w e-commerce jest efektem m. in. rosnących cen paliw, większych oszczędności w gospodarstwach domowych oraz utrzymującego się 10% bezrobocia.

W drugim kwartale 2009 r. wartość rynku e-commerce w Stanach Zjednoczonych wyniosła 30,2 mld USD. Dotyczy to detalicznego e-handlu z wyłączeniem sektora turystyki i motoryzacji, a także aukcji internetowych.

Największy wzrost wydatków odnotowano w sektorze produktów hobbistycznych i zabawek (+21% rok do roku), książek i magazynów (+17%) oraz gier wideo i konsoli (+15%).

Źródło: http://www.comscore.com