USA największym spamerem, Polska na 6. miejscu

Stany Zjednoczone nadal przodują pod względem ilości wysyłanego spamu - wynika z najnowszej edycji raportu poświęconego problemowi niechcianej poczty elektronicznej, przygotowanego przez firmę Sophos. W pierwszej "dwunastce" najbardziej spamerskich państw świata znalazła się również Polska, zajmując 6. lokatę.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Sophos, z USA pochodzi ponad 1/5 z ogólnej liczby rozsyłanego na świecie spamu - 21,6% niechcianej poczty zostało wysłane ze Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce na tej niechlubnej liście zajęli spamerzy z Chin, których udziałem jest 13,4% światowego spamu. W czołówce rankingu znalazły się również i inne liczące się w świecie potęgi gospodarcze, takie jak Korea Południowa (6,3%), Niemcy (3%) czy Japonia (1,7%).

Z raportu wynika także, iż polscy internauci należą do najaktywniejszych spamerów - niemal co dwudziesta niechciana wiadomość e-mail została wysłana z naszego kraju. Mimo dominującej pozycji Stanów Zjednoczonych na liście spamerów, kontynentem, z którego rozsyłana jest największa ilość spamu, jest Azja (pochodzi stamtąd co trzecia niechciana wiadomość). Nieco mniej spamu od Azjatów wysyłają Europejczycy (31,9% ), a na trzecim miejscu znaleźli się mieszkańcy Ameryki Północnej (24,2%).

Raport powstał w oparciu o dane na temat spamu zebrane przez Sophos w okresie od lipca do września 2006 r.

Więcej informacji: Sophos