USA: kary za spyware i oszukańczą reklamę

Waszyngtoński Sąd Najwyższy uznał właśnie trzy amerykańskie firmy winnymi złamania przepisów antyspyware'owych. Przedsiębiorstwa - Securelink Networks, LLC oraz NJC Softwares - zostały ukarane m.in. za nielegalne praktyki stosowane podczas reklamowania swoich produktów.

Postępowanie w tej sprawie toczy się od ponad roku - w lutym 2007 r. do sądu trafił pozew przeciwko Securelink Networks, LLC i NJC Softwares. Firmy zostały w nim oskarżone o wysyłanie do klientów nielegalnych komunikatów Net Send oraz oferowanie zmanipulowanych testów systemu, których zadaniem było reklamowanie ich produktów (m.in. aplikacji Registry Sweeper Pro, Registry Rinse, Registry Doc, Registry Cleaner 32 oraz Registry Cleaner Pro).

Z informacji udostępnionych przez prokuraturę wynika, że pozwane firmy wysyłały do klientów wiadomości poprzez wbudowany do systemu Windows moduł WMS (Windows Messenger Service) - dzięki temu mniej doświadczonym użytkownikom mogły się one wydawać wiadomościami wysłanymi przez producenta systemu.

Komunikaty te informowały, że w systemie może występować niezwykle groźny błąd - w celu jego wykrycia klient powinien udać się na stronę firmy (Securelink Networks, LLC lub NJC Softwares) i skorzystać z dostępnego na niej darmowego skanera zagrożeń. Oczywiście, podczas każdej próby w systemie internauty wykrywane były "krytyczne błędy" - z ich opisu wynikało, że jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed nimi jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji dostarczonej przez ową firmę (w cenie 30 USD za licencję).

Wszystkie trzy firmy zostały również oskarżone (i przyznały się do tego zarzutu) o dostarczenie wraz z sprzedanymi aplikacjami dodatkowego, niepożądanego oprogramowania - m.in. aplikacji spyware i adware. Sąd nakazał im zwrócenie wszystkim oszukanym klientom pieniędzy, a także zapłacenie po 400 tys. USD grzywny oraz po 140 tys. USD kosztów sądowych.

W pozwie sprzed roku o identyczne przestępstwa została oskarżona jeszcze jedna firma - FixWinReg. Jej właścicieli zawarli jednak ugodę z oskarżycielami - sprawa zakończyła się polubownie (firma musi zapłacić po 75 tys. USD odszkodowania i kosztów sądowych).