UMTS wreszcie w Rosji

Minister Telekomunikacji Federacji Rosyjskiej Leonid Reiman ogłosił, że jeszcze w tym roku Rosja ogłosi przetarg na licencje telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G).

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej "Nowosti" minister Reiman powiedział, że rosyjski rynek dla telefonów komórkowych drugiej generacji, czyli pracujących w technologii GSM, powoli zbliża się do granicy nasycenia. W styczniu w Rosji było około 120 milionów użytkowników telefonów GSM, co przy populacji liczącej prawie 150 milionów obywateli oznacza, że rynek telefonii komórkowej drugiej generacji w Federacji Rosyjskiej zbliża się do kresu swoich możliwości i prawdopodobnie nie będzie się już dalej rozwijał.

Według rosyjskiego ministra telekomunikacji nadszedł już czas, by Federacja Rosyjska zaczęła rozpisywać licencje na telefonię trzeciej generacji. Rosyjscy operatorzy sieci komórkowych mogliby zacząć uruchamiać usługi w technologii UMTS i rynek mógłby się dalej rozwijać. Trzecia generacja telefonii komórkowej umożliwi operatorom oferowanie klientom takich usług jak na przykład muzyka, telewizja, wideorozmowy i wideokonferencje, a także szybki dostęp do Internetu - wszystko prosto na ekran telefonu komórkowego.