UMTS wciąż zagadką

58% Niemców nie wie, co to jest UMTS, a 13% zna nazwę, ale tylko ze słyszenia. Ci, którzy świadomie czekają na tę usługę najpowszechniej liczą na dostęp do poczty elektronicznej i komunikatorów.

Według badania przeprowadzonego przez NFO Infratest, tylko 29% Niemców wie o co chodzi w usłudze UMTS. Wśród użytkowników telefonów komórkowych odsetek osób, które wiedzą czym jest UMTS sięga 40%. Wśród najlepiej zarabiających Niemców - 44%. W grupie słabiej wykształconych tych, którzy posiedli tę wiedzę wynosi 17%; wśród osób źle zarabiających - 14%.

Najlepiej w tym teście wypadli użytkownicy sieci O2 Germany (40% wie, czym jest UMTS), przed korzystającymi z usług T-Moble (31%), Vodafone (26%) i E-Plus (24%).

Wśród tych, którzy świadomie czekają na usługi UMTS, 69% chce korzystać dzięki nim z poczty elektronicznej i komunikatorów, a 54% - z usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych. Mobilny dostęp do Internetu wskazało 37% "wiedzących", przesyłanie cyfrowego obrazu - 32%, korzystanie z usług bankowych - 24%. Na możliwość korzystania tą drogą z różnej maści rozrywki, jak odsłuchiwania muzyki i oglądania filmów czeka 21%, na możliwość czytania tą drogą z e-książek - 14%, a grania w Sieci - 5%.