UE ostrzega o możliwości wycofania iPhone'ów z rynku

Francuska agencja AFP poinformowała, że Meglena Kuneva, unijna komisarz ds. polityki ochrony konsumentów, nie wyklucza wycofania iPhone'ów z rynku europejskiego.

Pani komisarz otrzymała z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji skargi na temat wybuchających smartfonów Apple.

Meglena Kuneva zajęła się sprawą i ostrzegła firmę z Cupertino, że jeżeli okaże się, iż iPhone'y stwarzają zagrożenie dla swoich użytkowników z powodu wad konstrukcyjnych, podjęta zostanie decyzja o wycofaniu ich z rynku.

"Jeżeli produkt okaże się niebezpieczny, nakażemy jego wycofanie. Sprawdzamy obecnie w laboratoriach co jest przyczyną problemu - sam telefon, bateria, czy też jego niewłaściwe użytkowanie. Potrzebujemy 100-procentowej informacji od jednego z państw członkowskich, że poddany badaniom przedmiot jest niebezpieczny. Jeżeli otrzymamy informację to potwierdzającą od władz francuskich, będę działać w interesie konsumentów " - powiedziała Meglena Kuneva.

Pani komisarz stwierdziła ponadto, że "nie potrzebuje pozwolenia Apple na zablokowanie dostępu jego produktów na rynek" oraz przypomniała, że podjęła już podobną decyzję w sprawie niebezpiecznych włoskich ekspresów do kawy.

Warto na koniec przypomnieć, że według Apple źródłem problemów nie są przegrzewające się akumulatory lecz działania "sił zewnętrznych" oraz że firma planuje sprzedać w tym roku w Europie aż 23 miliony iPhone'ów.