UE: W 2015 r. przestaniemy chodzić do urzędów?

Komisja Europejska opracowała pięcioletni plan, którego celem jest zwiększenie możliwości kontaktu elektronicznego z administracją centralną i samorządową. Program na lata 2011-2015 ułatwi życie przedsiębiorcom, którzy nawet 8 na 10 spraw będą mogli załatwić w sieci.

Komisja Europejska wprowadziła ambitny plan internetyzacji na lata 2011-2015.

Polecamy:

Zobacz też:

Projekt KE ułatwi też życie mieszkańcom, umożliwiając błyskawiczny kontakt przez Internet. Zwiększy to produktywność, a przy okazji wpłynie na oszczędności Unii, której kłopotem jest zbyt duża liczba urzędników.

Komisja Europejska zakłada, że w 2015 r. małe i średnie firmy będą mogły kontaktować się elektronicznie w 80% spraw. Mieszkańcy Unii załatwią przez Internet 50 proc. swoich problemów.

Wśród celów priorytetowych na latach 2011-2012 wymienia się sprawy związane z emeryturą i dostępem do nauki młodzieży oraz ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu firmy.

Zmiany w kierunku internetyzacji wprowadza też Ministerstwo Finansów RP. W tym tygodniu, pisaliśmy o wprowadzeniu nowych e-deklaracji dla podatników. W przyszłym roku PIT-16, PIT-16a, PIT-19a i PIT-28 będzie można złożyć w formie e-deklaracji, nawet bez konieczności posiadania tzw. podpisu kwalifikowanego.

Projekt KE zakłada m.in. upowszechnienie e-dowodów w Unii Europejskiej. Prace nad elektronicznym dokumentem tożsamości trwają także w Polsce.