Twórca Wikileaks poszukiwany przez Interpol

Interpol wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Juliana Assange'a - twórcy serwisu Wikileaks. Działacz, oskarżany o przestępstwa seksualne, znajduje się obecnie poza Szwecją.

Oficjalnie, Julian Assange trafił na listę poszukiwanych Interpolu jako oskarżony w dwóch sprawach o molestowanie i gwałt. Dziwi to o tyle, że wcześniej twórca Wikileaks został już oczyszczony z większej części zarzutów.

Obrońcy Assange'a twierdzą, że ich klient na bieżąco stawiał się na wezwania władz w Szwecji i otrzymał zgodę na wyjazd z kraju. Nakaz aresztowania twórcy Wikileaks został wydany dopiero po publikacji tajnych dokumentów Stanów Zjednoczonych.

Działacze związani z Wikileaks twierdzą, że ataki na twórcę serwisu mają podłoże polityczne. W niewinność Assange'a wierzy też m.in. rząd Ekwadoru. Jesteśmy gotowi udzielić mu zgody na zamieszkanie w naszym kraju bez żadnych problemów i żadnych warunków - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Kintto Lucas.

Julian Assange jest 39-letnim programistą, dziennikarzem i aktywistą pochodzącym z australijskiego Townsville. Magazyn Time napisał, że jest jednym z kandydatów do tytułu "Człowieka Roku 2010".

W tym roku, Wikileaks opublikuje jeszcze przeciek z dużego amerykańskiego banku. Dokumenty mogą wykazać malwersacje finansowe i oszustwa, jakich dopuszczali się biznesmeni i bankowcy.