Twitter prześwietlony przez hakera

W środę rano ponad 300 poufnych dokumentów należących do serwisu Twitter wylądowało w skrzynce pocztowej redakcji TechCruch.com. Zostały one tam przesłane przez osobę o nicku Hacker Croll, która uprzednio włamała się na konto założyciela Twittera i innych pracowników tej firmy.

Osoby tworzące TechCrunch miały prawdopodobnie twardy orzech do zgryzienia. Wśród dokumentów, które otrzymali od Hacker Croll, znalazła się m.in kompletna lista pracowników Twitter.com, numery ich kart kredytowych pracowników, CV ludzi aplikujących do firmy czyli dane bardzo wrażliwe. Stwarzało to poważne obawy natury etycznej oraz prawnej, w przypadku ich publikacji. Z drugiej strony jednak, serwis informacyjny, jakim jest przecież TechCrunch, właśnie z takich przecieków "żyje".

Dlatego redaktorzy TechCrunch zdecydowali się udostępnić jedynie niektóre materiały. - "Widzimy wyraźnie linie, której z etycznych względów, nie chcemy przekroczyć, dlatego przeważająca większość tych dokumentów nie zostanie upubliczniona; przynajmniej nie przez nas. Ale kilka z nich ma wielką wartość informacyjną, dlatego sądzimy że tę część warto udostępnić." - napisał Michael Arrington z TechCrunch.

Po negocjacjach z prawnikami Twittera udostępniono więc jedynie dokumenty zawierające prognozy finansowe, notatki ze spotkań, na których omawiano strategię itp.

Jednymi z najciekawszych informacji, jakie dotąd dowiedzieliśmy się o Twitterze są:

- prognozy finansowe, wg których pierwsze przychody zostaną osiągnięte przez Twittera w trzecim kwartale br. (czyli właśnie teraz). Kwartał później suma ta miała zwiększyć się do 4 mln, a potem powiększać się średnio 2 razy co kwartał. W 2010 r. przychody miały wynosić już 140 mln dol. Wg przedstawicieli Twittera, prognozy te są już jednak nieaktualne. Co miało przynieść taką fortunę serwisowi?

- plany stworzenia telewizyjnego programu z kategorii "reality show", o nazwie Final Tweet, w którym młodzi przedsiębiorcy walczyli by z organizacjami non-profit o 100 tys. dol

Twitter prześwietlony przez hakera

Prognozy finansowe Twitter.com. Źródło: TechCrunch.com

Czytaj też:

Twitt.pl - polski Twitter od Redefine