Tony Goodman

Założyciel, prezes i dyrektor wykonawczy Ensemble Studios

Założyciel, prezes i dyrektor wykonawczy Ensemble Studios

"Człowiek od gier", który ma zapewnić sukces konsoli Microsoftu Xbox. MS od listopada br. czeka ostra konkurencja z Sony i Nintendo. Firma z Redmond kupiła już pięć firm - producentów gier. Ensemble Studios, której hit Age of Empires rozszedł się w 8,5 mln egzemplarzy, to jednak najważniejszy zakup.

Miłość Tony'ego Goodmana do komputerów zaczęła się wcześnie. Pierwsze języki programowania poznawał jeszcze w szkole średniej. Wtedy to - jak wspomina - stał się maniakiem gier wideo. Studia w Uniwersytecie Teksańskim w Austin porzucił po dwóch latach w 1987r., by jako freelancer pisać oprogramowanie dla Nations Bank.

Dwa lata później założył Ensemble - firmę konsultingową, specjalizującą się w bazach danych i rozwiązaniach klient/serwer dla średnich przedsiębiorstw. W 1998 r. została ona przejęta przez internetową firmę konsultingową USWeb. Wcześniej jednak, w 1995 r., Tony Goodman założył Ensemble Studios, która zajęła się produkcją gier komputerowych. W tym samym roku wprowadziła na rynek przebój - Age of Empires. Dotychczas Ensemble Studios wydała na zamówienie Microsoftu cztery gry z serii Empire. Zostały one uznane przez Academy of Interactive Arts and Sciences za strategiczną grę roku: 1997, 1999 i 2000 i otrzymały też nagrodę gry roku na PC w 1999.

Tony Goodman każdego dnia wysyła pracownikom e-maile z informacjami o działaniach ES. "Wszyscy przecież chcą czuć się trochę sternikiem tego okrętu, a nie tylko kółkiem w maszynie" - mówi Tony Goodman. Do swoich największych osiągnięć zalicza stworzenie

"kultury przedsiębiorstwa".

"Nie ma sposobu, żeby gry komputerowe tworzyli ludzie nieszczęśliwi" - podkreśla. Wypada więc życzyć Tony'emu Goodmanowi, by po przejęciu przez Microsoft, jego decydenci wykazali się w stosunku do ES podobnym podejściem.