Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Tomasz Chlebowski, NASK: na rynku będzie coraz ciekawiej

Rynki telekomunikacyjny i internetowy w Polsce znów nabierają impetu. W ciągu ostatniego półrocza pojawiło się szereg inicjatyw operatorów i portali, które świadczą o tym, że konkurencja zaostrza się, ale rosną również możliwości inwestycyjne - mówi Tomasz Chlebowski, dyrektor handlowy NASK.

Do ciekawszych wydarzeń technologicznych minionego półrocza można zaliczyć uruchomienie łącza 10 Gbps sieci Pionier do europejskiej sieci GEANT - łącze o największej przepływności w Polsce. Warto również zauważyć, że rośnie konkurencja w ADSL (Netia i Dialog) mimo braku hurtowej oferty TPSA skierowanej do operatorów. TPSA prowadzi ofensywną promocję Neostrady. Prowadzone są zaawanasowane prace nad wdrożeniem Video on Demand - gotowość zgłaszają operatorzy kablowi CATV jak i telekomy (TP SA jest po testach, również Dialog). Zaczyna się ostra konkurencja w usługach hostigowych: tempa nadały Interia i o2.pl, które zaproponowały swoim użytkownikom ogromne skrzynki pocztowe.

Ważnym wydarzeniem na rynku są ruchy konsolidacyjne (Netia chce kupić Dialog, połączenie Tel-Energo z Telbankiem, GTS porządkuje grupę) oraz utworzenie koalicji niezależnych operatorów przeciwko TPSA i jej polityce cenowej dostępu do TPNET oraz blokowaniu ruchu od/do polskich sieci idącego przez tańsze łącza zagraniczne. Sama TPSA przechodzi zmiany: notuje spadek przychodów głosowych i czyni wyraźny ruch w kierunku nowych przychodów: głównie internetu (Neostrada, nowe taryfy i dial-up) SMS-y z budek telefoncznych; usługi dodane dla biznesu. Wciąż niedoskonała jest Błękitna Linia, a z tym związane są utarczki operatora z UOKiK-iem. Do ważnych wydarzeń należy też uzdrawianie Szeptela oraz wejście na giełdę SM Media.

W podsumowaniu warto wymienić również ogromne przyspieszenie prac nad Prawem Telekomunikacyjnym oraz zapowiedź rozdysponowania pozostałych częstotliwości UMTS przez URTiP, a także przetarg URTiP na częstotliwości 3,6-3,8 GHz i ciągły brak prac (zarówno w URTiP-e, jak i w TPSA) w sprawie uwolnienia ostatniej mili.

NASK prowadzi szereg projektów o strategicznym znaczeniu dla jego przyszłości. Przygotowujemy się do budowy nowoczesnej infrastruktury, umożliwiającej nam oferowanie szerokiej palety nowoczesnych i najwyższej jakości usług związanych z telekomunikacją. W pierwszej połowie roku dokonaliśmy weryfikacji naszej oferty handlowej. Bardzo dobrze rozwija się nasz program współpracy z partnerami w zakresie rejestracji domen internetowych.

Każdy z graczy rynkowych przygotowuje jakieś znaczące kroki: Netia ma miliard złotych na akwizycje, Prawo Telekomunikacyjne wejdzie w życie, co znacząco zmieni realia działania rynku, TPSA będzie starała się jak najdłużej ratować swoje przychody. Nie sądzę, aby tak jak niektórzy inni operatorzy narodowi, TPSA próbowała przekształcić się w lidera rynkowego dzięki skokowi technologicznemu i odważnemu wejściu w nowe produkty. Na pewno będzie się robić coraz ciekawiej.