Tomasz Chlebowski, NASK: na rynku będzie coraz ciekawiej

Rynki telekomunikacyjny i internetowy w Polsce znów nabierają impetu. W ciągu ostatniego półrocza pojawiło się szereg inicjatyw operatorów i portali, które świadczą o tym, że konkurencja zaostrza się, ale rosną również możliwości inwestycyjne - mówi Tomasz Chlebowski, dyrektor handlowy NASK.

Do ciekawszych wydarzeń technologicznych minionego półrocza można zaliczyć uruchomienie łącza 10 Gbps sieci Pionier do europejskiej sieci GEANT - łącze o największej przepływności w Polsce. Warto również zauważyć, że rośnie konkurencja w ADSL (Netia i Dialog) mimo braku hurtowej oferty TPSA skierowanej do operatorów. TPSA prowadzi ofensywną promocję Neostrady. Prowadzone są zaawanasowane prace nad wdrożeniem Video on Demand - gotowość zgłaszają operatorzy kablowi CATV jak i telekomy (TP SA jest po testach, również Dialog). Zaczyna się ostra konkurencja w usługach hostigowych: tempa nadały Interia i o2.pl, które zaproponowały swoim użytkownikom ogromne skrzynki pocztowe.

Ważnym wydarzeniem na rynku są ruchy konsolidacyjne (Netia chce kupić Dialog, połączenie Tel-Energo z Telbankiem, GTS porządkuje grupę) oraz utworzenie koalicji niezależnych operatorów przeciwko TPSA i jej polityce cenowej dostępu do TPNET oraz blokowaniu ruchu od/do polskich sieci idącego przez tańsze łącza zagraniczne. Sama TPSA przechodzi zmiany: notuje spadek przychodów głosowych i czyni wyraźny ruch w kierunku nowych przychodów: głównie internetu (Neostrada, nowe taryfy i dial-up) SMS-y z budek telefoncznych; usługi dodane dla biznesu. Wciąż niedoskonała jest Błękitna Linia, a z tym związane są utarczki operatora z UOKiK-iem. Do ważnych wydarzeń należy też uzdrawianie Szeptela oraz wejście na giełdę SM Media.

W podsumowaniu warto wymienić również ogromne przyspieszenie prac nad Prawem Telekomunikacyjnym oraz zapowiedź rozdysponowania pozostałych częstotliwości UMTS przez URTiP, a także przetarg URTiP na częstotliwości 3,6-3,8 GHz i ciągły brak prac (zarówno w URTiP-e, jak i w TPSA) w sprawie uwolnienia ostatniej mili.

NASK prowadzi szereg projektów o strategicznym znaczeniu dla jego przyszłości. Przygotowujemy się do budowy nowoczesnej infrastruktury, umożliwiającej nam oferowanie szerokiej palety nowoczesnych i najwyższej jakości usług związanych z telekomunikacją. W pierwszej połowie roku dokonaliśmy weryfikacji naszej oferty handlowej. Bardzo dobrze rozwija się nasz program współpracy z partnerami w zakresie rejestracji domen internetowych.

Każdy z graczy rynkowych przygotowuje jakieś znaczące kroki: Netia ma miliard złotych na akwizycje, Prawo Telekomunikacyjne wejdzie w życie, co znacząco zmieni realia działania rynku, TPSA będzie starała się jak najdłużej ratować swoje przychody. Nie sądzę, aby tak jak niektórzy inni operatorzy narodowi, TPSA próbowała przekształcić się w lidera rynkowego dzięki skokowi technologicznemu i odważnemu wejściu w nowe produkty. Na pewno będzie się robić coraz ciekawiej.