Tim Berners-Lee angażuje się w projekt udostępniania danych

Brytyjski rząd zaangażował twórcę WWW do prac przy projekcie, którego celem jest udostępnianie online niezastrzeżonych informacji zbieranych przez brytyjskie instytucje rządowe.

Celem inicjatywy jest doprowadzenie do powstania nowej fali serwisów internetowych, które będą w nowatorski sposób wykorzystywać informacje - podał serwis BBC News.

Beta wersja serwisu Data.gov.uk udostępnia obecnie dane dotyczące szkół w Wielkiej Brytanii. W przyszłości mają się tu znaleźć informacje statystyczne dotyczące różnych dziedzin, które będzie można wykorzystać zarówno do użytku prywatnego jak też komercyjnego.

Do tej pory udało się opracować dziesięć aplikacji. Wśród nich jest program ułatwiający pracę lokalnych społeczności czy aplikacja umożliwiająca zgłaszanie dziur w jezdni i innych niebezpieczeństw czyhających na kierowców. W planach jest też udostępnienie map geologicznych. W sumie do tej pory twórcom data.gov.uk udało się zebrać około 2500 zestawów danych.

Zdaniem cytowanego przez BBC profesora Nigela Shadbolta z Uniwersytetu w Southampton to rodzaj inicjatywy, która tak naprawdę nigdy nie będzie ukończona, gdyż brytyjski rząd zawsze będzie gromadzić dane. Dodaje on, że informacje opracowywane za publiczne pieniądze, są marnotrawione, gdy znajdują się tylko na dysku urzędników.

Data.gov.uk znajduje się obecnie w fazie beta. W jej rozwoju jest zaangażowanych blisko 2,5 tys. testerów zgłaszających swoje uwagi na temat działania serwisu.

Projekt prowadzony przez Tima Berners-Lee jest dostępny pod adresem data.gov.uk.

Więcej informacji: BBC