Telia konsoliduje się przed fuzją

Przed spodziewaną jeszcze w br. fuzją Telii AB z Sonerą, szwedzka firma przeprowadziła zmiany w strukturze swojej spółce zależnej – Telia IC. Operator sieci Viking skoncentruje się na działalności na rynku operatorskim.

Nowa szefowa firmy Telia IC, Eva Lindqvist, poinformowała dzisiaj, że operator sieci Viking zamknie swój oddział azjatycki, a także zaprzestanie w ramach brytyjskiego przedstawicielstwa zajmować się skupowaniem i odsprzedażą połączeń głosowych. Telia IC nie będzie także świadczyć lokalnej usługi transmisji danych na rynku amerykańskim. W związku z planowanymi zmianami modelu działania, pracę w Telia IC straci blisko 400 osób.

Zarząd Telii AB wyjaśnia, że posunięcia te mają swoje praprzyczyny w sytuacji zewnętrznej: wolniejszym wzroście rynku telekomunikacyjnego, opóźnieniu we wprowadzaniu telefonii 3 G i upadku kilku firm – operatorów sieci światłowodowych o zasięgu globalnym.

Jak poinformowano w komunikacie, „Polska, dzięki swojemu położeniu geograficznemu oraz pozycji lidera, jaką Telia wypracowała sobie na naszym rynku, utrzymuje swoją stabilną pozycję w strategii firmy”. Koncentracja na rynku operatorskim nie wpłynie także na funkcjonowanie globalnej sieci internetowej TeliaNet.